Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Selfie Rosetty

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Kosmická sonda Rosetta si pořídila tuto selfie 7. října. Tehdy byla asi 472 miliónů kilometrů od Země, ale jenom 16 kilometrů od povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Za kosmickou sondou se v horní části snímku rýsuje kometární jádro s dvěma laloky a na jednom 14 metrů dlouhém slunečním panelu Rosetty se jasně třpytí sluneční světlo. K zachycení této scény s vysokým kontastem byly pořízeny dvě expozice kamerou CIVA na přistávacím modulu Philae, a pak byly zkombinovány do jednoho obrazu. Primární místo přistání je vidět na menším laloku jádra. Toto je poslední očekávaný snímek z kamer Philae před oddělením od Rosetty 12. listopadu. Krátce po oddělení Philae pořídí další snímek při pohledu zpátky na orbiter a začne sestup k jádru komety.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Rosetta, C67P, Philae


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »