Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Selfie Rosetty

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Kosmická sonda Rosetta si pořídila tuto selfie 7. října. Tehdy byla asi 472 miliónů kilometrů od Země, ale jenom 16 kilometrů od povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Za kosmickou sondou se v horní části snímku rýsuje kometární jádro s dvěma laloky a na jednom 14 metrů dlouhém slunečním panelu Rosetty se jasně třpytí sluneční světlo. K zachycení této scény s vysokým kontastem byly pořízeny dvě expozice kamerou CIVA na přistávacím modulu Philae, a pak byly zkombinovány do jednoho obrazu. Primární místo přistání je vidět na menším laloku jádra. Toto je poslední očekávaný snímek z kamer Philae před oddělením od Rosetty 12. listopadu. Krátce po oddělení Philae pořídí další snímek při pohledu zpátky na orbiter a začne sestup k jádru komety.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Rosetta, C67P, Philae


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »