Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Selfie Rosetty

Uznání: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Kosmická sonda Rosetta si pořídila tuto selfie 7. října. Tehdy byla asi 472 miliónů kilometrů od Země, ale jenom 16 kilometrů od povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Za kosmickou sondou se v horní části snímku rýsuje kometární jádro s dvěma laloky a na jednom 14 metrů dlouhém slunečním panelu Rosetty se jasně třpytí sluneční světlo. K zachycení této scény s vysokým kontastem byly pořízeny dvě expozice kamerou CIVA na přistávacím modulu Philae, a pak byly zkombinovány do jednoho obrazu. Primární místo přistání je vidět na menším laloku jádra. Toto je poslední očekávaný snímek z kamer Philae před oddělením od Rosetty 12. listopadu. Krátce po oddělení Philae pořídí další snímek při pohledu zpátky na orbiter a začne sestup k jádru komety.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Rosetta, C67P, Philae


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »