Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 6 a kometa Siding Spring

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project, CAST)

Toto sice vypadá, jakoby se zelenavá koma a ohon komety Siding Spring (C/2013 A1) těsně minuly, ale ve skutečnosti jsou hvězdy z otevřené hvězdokupy Messier 6 asi 2000 světelných let dál. Na tomto krásném pohledu z 9. října ze souhvězdí Štíra(Scorpius) se ovšem jeví blízko sebe. Nicméně tato kometa v neděli 19. října opravdu v blízkosti mine, ale planetu Mars 139 500 kilometrů. To je desetkrát blíže, než se kterákoliv známá kometa přiblížila Zemi a je to asi třetina vzdálenosti Země - Měsíc. Sice nehrozí dopad kometárního jádra, ale kometární prach a vnější části plynné komy pohybující se vůči Marsu rychlostí asi 56 kilometrů za sekundu budou interagovat s jeho řídkou atmosférou. Přiblížení komety budou pečlivě sledovat družice Marsu a vozítka na povrchu.

Štítky: Kometa, M6, C2013/a1, Siding spring


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

oblaky nad mestom

oblaky nad mestom

Další informace »