Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a lunární Alpy

Uznání a copyright: Richard Bosman

Na tomto ostrém digitálním snímku měsíčního povrchu je vidět 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem a sluncem osvětlené vrcholky lunárních Alp (Montes Alpes). Zatímco Alpy na Zemi byly vyzvednuty před milióny let, když do sebe pomalu narážely kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila impaktní bazén známý jako Mare Imbrium neboli moře dešťů. Pod řetězcem ohraničujících hor je vidět obecně hladké, lávou zaplněné dno. Pohoří protíná výrazný přímý útvar, lunární alpské údolí (Vallis Alpes). Údolí spojuje moře dešťů (Mare Imbrium) a severní moře chladu (Mare Frigoris), směřuje doprava nahoru, je dlouhé asi 160 kilometrů a široké až 10 kilometrů. Ta velká jasná alpská hora od údolí vpravo dole se pochopitelně jmenuje Mont Blanc. Je nejvyšší horou lunárních Alp a zvedá se do výše přes 3 kilometry na povrchem. Vzhledem k nedostatku vzduchu, o sněhu nemluvě, lunární Alpy asi nejsou ideálním místem pro zimní prázdniny. Pro zajímavost, lyžař o hmotnosti 60 kilogramů by na Měsíci zhruba vážil asi 10 kilogramů.

Zprávy: Zpravodajství o letu Orionu

Štítky: Měsíc, Země, Údolí, Plato, Mont blanc, Mare imbrium, Alps, Mare frigoris


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »