Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a lunární Alpy

Uznání a copyright: Richard Bosman

Na tomto ostrém digitálním snímku měsíčního povrchu je vidět 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem a sluncem osvětlené vrcholky lunárních Alp (Montes Alpes). Zatímco Alpy na Zemi byly vyzvednuty před milióny let, když do sebe pomalu narážely kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila impaktní bazén známý jako Mare Imbrium neboli moře dešťů. Pod řetězcem ohraničujících hor je vidět obecně hladké, lávou zaplněné dno. Pohoří protíná výrazný přímý útvar, lunární alpské údolí (Vallis Alpes). Údolí spojuje moře dešťů (Mare Imbrium) a severní moře chladu (Mare Frigoris), směřuje doprava nahoru, je dlouhé asi 160 kilometrů a široké až 10 kilometrů. Ta velká jasná alpská hora od údolí vpravo dole se pochopitelně jmenuje Mont Blanc. Je nejvyšší horou lunárních Alp a zvedá se do výše přes 3 kilometry na povrchem. Vzhledem k nedostatku vzduchu, o sněhu nemluvě, lunární Alpy asi nejsou ideálním místem pro zimní prázdniny. Pro zajímavost, lyžař o hmotnosti 60 kilogramů by na Měsíci zhruba vážil asi 10 kilogramů.

Zprávy: Zpravodajství o letu Orionu

Štítky: Měsíc, Země, Údolí, Plato, Mont blanc, Mare imbrium, Alps, Mare frigoris


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »