Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plato a lunární Alpy

Uznání a copyright: Richard Bosman

Na tomto ostrém digitálním snímku měsíčního povrchu je vidět 95 kilometrů široký kráter Plato s tmavým dnem a sluncem osvětlené vrcholky lunárních Alp (Montes Alpes). Zatímco Alpy na Zemi byly vyzvednuty před milióny let, když do sebe pomalu narážely kontinentální desky, tak lunární Alpy nejspíše vznikly při náhlé srážce, která vytvořila impaktní bazén známý jako Mare Imbrium neboli moře dešťů. Pod řetězcem ohraničujících hor je vidět obecně hladké, lávou zaplněné dno. Pohoří protíná výrazný přímý útvar, lunární alpské údolí (Vallis Alpes). Údolí spojuje moře dešťů (Mare Imbrium) a severní moře chladu (Mare Frigoris), směřuje doprava nahoru, je dlouhé asi 160 kilometrů a široké až 10 kilometrů. Ta velká jasná alpská hora od údolí vpravo dole se pochopitelně jmenuje Mont Blanc. Je nejvyšší horou lunárních Alp a zvedá se do výše přes 3 kilometry na povrchem. Vzhledem k nedostatku vzduchu, o sněhu nemluvě, lunární Alpy asi nejsou ideálním místem pro zimní prázdniny. Pro zajímavost, lyžař o hmotnosti 60 kilogramů by na Měsíci zhruba vážil asi 10 kilogramů.

Zprávy: Zpravodajství o letu Orionu

Štítky: Měsíc, Země, Údolí, Plato, Mont blanc, Mare imbrium, Alps, Mare frigoris


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »