Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Měsíčním údolím

Uznání a copyright: Rafael Defavari

Na tomto fantastickém panoramatickém nočním pohledu se nad pustinou zvedá oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy. Na scenerii jako z jiného světa je vidět vyschlý, zerodovaný terén Měsíčního údolí (Valle de la Luna) v chilské poušti Atacama. Těsně nad obzorem jsou světla města San Pedro a dvou malých vesniček Socaire a Toconao, a klikatá silnice z města Calama do San Pedro. Na mozaice z pěti snímků pořízených 18. října jsou na naší pozemské obloze čtyři okem snadno viditelné galaxie. Vlevo jsou satelitní galaxie Velký a Malý Magellanův mrak s pozemskými jmenovci kolem nich. Vpravo pod centrální výdutí naší Mléčné dráhy je mnohem slabší Galaxie v Andromedě. Galaxie v Andromedě je na pohledu nejvzdálenější, asi 2,5 miliónů světelných let daleko.

Zprávy: Zpravodajství o letu Orionu

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Andromeda, Chile, Magellanic clouds, Moon valley, Atacam


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »