Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Měsíčním údolím

Uznání a copyright: Rafael Defavari

Na tomto fantastickém panoramatickém nočním pohledu se nad pustinou zvedá oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy. Na scenerii jako z jiného světa je vidět vyschlý, zerodovaný terén Měsíčního údolí (Valle de la Luna) v chilské poušti Atacama. Těsně nad obzorem jsou světla města San Pedro a dvou malých vesniček Socaire a Toconao, a klikatá silnice z města Calama do San Pedro. Na mozaice z pěti snímků pořízených 18. října jsou na naší pozemské obloze čtyři okem snadno viditelné galaxie. Vlevo jsou satelitní galaxie Velký a Malý Magellanův mrak s pozemskými jmenovci kolem nich. Vpravo pod centrální výdutí naší Mléčné dráhy je mnohem slabší Galaxie v Andromedě. Galaxie v Andromedě je na pohledu nejvzdálenější, asi 2,5 miliónů světelných let daleko.

Zprávy: Zpravodajství o letu Orionu

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Andromeda, Chile, Magellanic clouds, Moon valley, Atacam


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »