Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Orionu

Uznání: NASA, Bill Ingalls

V pátek časně ráno v 7:05 východoamerického času odstartovala ke dvěma oběhům Země loď Orion, aby pak přistála ve vodách Tichého oceánu. Kosmická loď vzlétla na vrcholu rakety Delta IV Heavy společnosti United Launch Aliance ze základny amerického letectva na mysu Canaveral na Floridě. Při první zkušební cestě do vesmíru bez posádky se loď Orion vzdálila od Země asi 5800 km, což je 15 krát výše, než obíhá Mezinárodní kosmická stanice. Loď Orion letěla do vesmíru dále, než kterákoliv loď určená pro lidskou posádku od výprav Apollo k Měsíci. Přistávací modul Orionu dosáhl 4,5 hodin po startu při vstupu do atmosféry zpátky na Zemi rychlosti přes 32 000 kilometrů za hodinu (8,9km/s) a teplot kolem 2500°C.

Štítky: Kosmická loď, Orion, Launch, Delta rocket


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »