Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Orionu

Uznání: NASA, Bill Ingalls

V pátek časně ráno v 7:05 východoamerického času odstartovala ke dvěma oběhům Země loď Orion, aby pak přistála ve vodách Tichého oceánu. Kosmická loď vzlétla na vrcholu rakety Delta IV Heavy společnosti United Launch Aliance ze základny amerického letectva na mysu Canaveral na Floridě. Při první zkušební cestě do vesmíru bez posádky se loď Orion vzdálila od Země asi 5800 km, což je 15 krát výše, než obíhá Mezinárodní kosmická stanice. Loď Orion letěla do vesmíru dále, než kterákoliv loď určená pro lidskou posádku od výprav Apollo k Měsíci. Přistávací modul Orionu dosáhl 4,5 hodin po startu při vstupu do atmosféry zpátky na Zemi rychlosti přes 32 000 kilometrů za hodinu (8,9km/s) a teplot kolem 2500°C.

Štítky: Kosmická loď, Orion, Launch, Delta rocket


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »