Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře se zábleskem meteoru

Uznání a Copyright: Bjørnar G. Hansen

Oblohu nad ostrovem Kvaløya nedaleko Tromsø v Norsku 13. prosince 2009 osvětlila severní záře, neboli aurora borealis. Tato 30 sekundová expozice zaznamenala její jemnou záři nad zimním pobřežím. Snímek je studiem kontrastů a také zachytil záblesk bolidu z prosincového roje Geminid. Meteor prolétl kolem dobře známých hvězd oje Velkého vozu a míří zpět do souhvězdí Blíženců (Gemini) už nad horním okrajem. Jak polární záře, tak i meteory se vyskytují v zemské atmosféře ve výškách asi 100 kilometrů , ovšem polární záři způsobují energetické nabité částice z magnetosféry, zatímco meteory jsou stopami kosmického prachu. Koncem tohoto týdne bude vrcholit meteorický roj Geminid 2014, i když budou muset soupeřit se svitem poslední měsíční čtvrti.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APOD 2015

Štítky: Meteor, Aurora, Norway


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Po bouřce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »