Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře se zábleskem meteoru

Uznání a Copyright: Bjørnar G. Hansen

Oblohu nad ostrovem Kvaløya nedaleko Tromsø v Norsku 13. prosince 2009 osvětlila severní záře, neboli aurora borealis. Tato 30 sekundová expozice zaznamenala její jemnou záři nad zimním pobřežím. Snímek je studiem kontrastů a také zachytil záblesk bolidu z prosincového roje Geminid. Meteor prolétl kolem dobře známých hvězd oje Velkého vozu a míří zpět do souhvězdí Blíženců (Gemini) už nad horním okrajem. Jak polární záře, tak i meteory se vyskytují v zemské atmosféře ve výškách asi 100 kilometrů , ovšem polární záři způsobují energetické nabité částice z magnetosféry, zatímco meteory jsou stopami kosmického prachu. Koncem tohoto týdne bude vrcholit meteorický roj Geminid 2014, i když budou muset soupeřit se svitem poslední měsíční čtvrti.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APOD 2015

Štítky: Meteor, Aurora, Norway


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »