Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sharpless 249 a mlhovina Medůza

Uznání a copyright: César Blanco González

Na této půvabné teleskopické mozaice je zachycena normálně slabá a prchavá mlhovina Medůza. Scénu vpravo a vlevo ukotvují dvě jasné hvězdy, Mu a Eta Geminorum v nohou nebeských dvojčat, zatímco mlhovina Medůza je jasnější oblouk emise s třpytivými chapadélky dole a vpravo od středu. Kosmická medůza je součástí zbytku supernovy IC 443 ve tvaru bubliny, což je rozpínající se mračno trosek po výbuchu hmotné hvězdy. Světlo z této expoloze poprvé dosáhlo Zemi před více než 30 000 lety. Podobně jako o její sestřenici v astrofyzikálních vodách, o zbytku po supernově Krabí mlhovině, je i o mlhovině Medůza známo, že hostí neutronovou hvězdu, pozůstatek jádra zkolabované hvězdy. Pole vlevo nahoře zaplňuje emisní mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 249. Mlhovina Medůza je asi 5000 světelných let daleko. V této vzdálenosti by úzkopásmový kompozitní obraz zabíral asi 300 světelných let.

Štítky: Emisní mlhovina, Zbytek supernovy, Ic443, Ic444, Sh2-249


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »