Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krystaly na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Tato mozaika s velkým zvětšením z přístroje MAHLI (Mars Hand Lens Imager) na vozítku Curiosity měří celých 5 centimetrů. Jsou na ní vidět krystaly protáhlých tvarů, které vykrystalizovaly z minerálů rozpuštěných ve vodě, nejspíše jako výsledek vypaření dávného jezera nebo řeky na povrchu Marsu. Cílový kámen pojmenovaný jako Mojave byl nalezen ve výstupu Pink Cliffs v kopcích Pahrump Hills na úpatí Mount Sharp, byl oprášen kartáčem a nasvícen bílými LEDkami. Přístroj MAHLI pořídil snímky během solu Curiosity číslo 809, což na planetě Zemi odpovídá 15. listopadu 2014. Vložený snímek centu z roku 1909 s Lincolnem slouží jako měřítko. Samotný cent připevněný na vozítko je pokrytý prachem a pro MAHLI slouží jako kalibrační terčík.

Štítky: Mars, Voda, Mineral, Crystals


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »