Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krystaly na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Tato mozaika s velkým zvětšením z přístroje MAHLI (Mars Hand Lens Imager) na vozítku Curiosity měří celých 5 centimetrů. Jsou na ní vidět krystaly protáhlých tvarů, které vykrystalizovaly z minerálů rozpuštěných ve vodě, nejspíše jako výsledek vypaření dávného jezera nebo řeky na povrchu Marsu. Cílový kámen pojmenovaný jako Mojave byl nalezen ve výstupu Pink Cliffs v kopcích Pahrump Hills na úpatí Mount Sharp, byl oprášen kartáčem a nasvícen bílými LEDkami. Přístroj MAHLI pořídil snímky během solu Curiosity číslo 809, což na planetě Zemi odpovídá 15. listopadu 2014. Vložený snímek centu z roku 1909 s Lincolnem slouží jako měřítko. Samotný cent připevněný na vozítko je pokrytý prachem a pro MAHLI slouží jako kalibrační terčík.

Štítky: Mars, Voda, Mineral, Crystals


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »