Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Orionu

Uznání a copyright: László Francsics

Ve středu tohoto ostrého kosmického portrétu, v srdci Mlhoviny Orion, jsou čtyři žhavé, hmotné hvězdy známé jako Trapéz. Jsou natěsnané v oblasti o poloměru asi 1,5 světelného roku a dominují jádru husté hvězdokupy v Mlhovině Orion. Ultrafialové ionizující záření z hvězd Trapézu, většinou z nejjasnější hvězdy Theta-1 Orionis C, vyvolává viditelné záření v celé této komplexní hvězdotvorné oblasti. Hvězdokupa v Mlhovině Orion je stará asi 3 milióny let a ve svých raných letech byla ještě kompaktnější a dynamické studie ukazují, že srážkami hvězd v raném věku mohla vzniknou černá díra s hmotností více než 100 Sluncí. Přítomnost černé díry v této hvězdokupě by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd Trapézu. Vzdálenost Mlhoviny Orion asi 1500 světelných let by ji činila nejbližší známou černou dírou od Země.

Štítky: Hvězdokupa, Mlhovina Orion, M42, Trapéz, Černá díra


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »