Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Moře na Titanu odrážejí sluneční světlo

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Proč by se povrch Titanu rozzářil oslepujícím zábleskem? Příčina: třpyt slunečního světla v kapalných mořích. Saturnův měsíc Titan má četná hladká jezera metanu, která pod správným úhlem odrážejí sluneční světlo, jako by to byla zrcadla. Nahoře je ve falešných barvách vidět snímek mračny pokrytého Titanu z minulého léta pořízený družicí Saturnu, kosmickou sondou Cassini, v různých pásmech mraky pronikajícího infračerveného světla. Tento výjmečný odraz byl natolik jasný, že došlo k saturaci infračervených kamer sondy Cassini. Ačkoliv bylo zrcadlení slunečního světla nepříjemné, tak bylo také užitečné. Odrazivé oblasti potvrzují, že severní Titan hostí rozsáhlou a komplexní síť moří s geometrií, která ukazuje na období významného odpařování. Sonda Cassini při svých četných průletech kolem nejzáhadnějšího měsíce Sluneční soustavy ukázala Titan jako svět s aktivním počasím, včetně období, kdy prší zkapalněná verze přírodního plynu.

Štítky: Saturn, Titan, Odlesk


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »