Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Moře na Titanu odrážejí sluneční světlo

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Proč by se povrch Titanu rozzářil oslepujícím zábleskem? Příčina: třpyt slunečního světla v kapalných mořích. Saturnův měsíc Titan má četná hladká jezera metanu, která pod správným úhlem odrážejí sluneční světlo, jako by to byla zrcadla. Nahoře je ve falešných barvách vidět snímek mračny pokrytého Titanu z minulého léta pořízený družicí Saturnu, kosmickou sondou Cassini, v různých pásmech mraky pronikajícího infračerveného světla. Tento výjmečný odraz byl natolik jasný, že došlo k saturaci infračervených kamer sondy Cassini. Ačkoliv bylo zrcadlení slunečního světla nepříjemné, tak bylo také užitečné. Odrazivé oblasti potvrzují, že severní Titan hostí rozsáhlou a komplexní síť moří s geometrií, která ukazuje na období významného odpařování. Sonda Cassini při svých četných průletech kolem nejzáhadnějšího měsíce Sluneční soustavy ukázala Titan jako svět s aktivním počasím, včetně období, kdy prší zkapalněná verze přírodního plynu.

Štítky: Saturn, Titan, Odlesk


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »