Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Moře na Titanu odrážejí sluneční světlo

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Proč by se povrch Titanu rozzářil oslepujícím zábleskem? Příčina: třpyt slunečního světla v kapalných mořích. Saturnův měsíc Titan má četná hladká jezera metanu, která pod správným úhlem odrážejí sluneční světlo, jako by to byla zrcadla. Nahoře je ve falešných barvách vidět snímek mračny pokrytého Titanu z minulého léta pořízený družicí Saturnu, kosmickou sondou Cassini, v různých pásmech mraky pronikajícího infračerveného světla. Tento výjmečný odraz byl natolik jasný, že došlo k saturaci infračervených kamer sondy Cassini. Ačkoliv bylo zrcadlení slunečního světla nepříjemné, tak bylo také užitečné. Odrazivé oblasti potvrzují, že severní Titan hostí rozsáhlou a komplexní síť moří s geometrií, která ukazuje na období významného odpařování. Sonda Cassini při svých četných průletech kolem nejzáhadnějšího měsíce Sluneční soustavy ukázala Titan jako svět s aktivním počasím, včetně období, kdy prší zkapalněná verze přírodního plynu.

Štítky: Saturn, Titan, Odlesk


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »