Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4676: Srážka Myší

Uznání: ACS Science & Engineering Team, Hubble Space Telescope, NASA

Tyto dvě mohutné galaxie jedna druhou roztahují. Jsou známy jako "Myši", protože mají dlouhé ocasy, jelikož obě spirální galaxie prošly jedna kolem druhé. Dlouhé ocásky vznikají relativním rozdílem v gravitační přítažlivosti u blízkých a vzdálených částí každé galaxie. Jelikož jsou vzdálenosti tak velké, tak se kosmická interakce odehrává pomalu, ve stovkách miliónů let. NGC 4676 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Berenices) a jsou nejspíše členy Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Snímek nahoře pořídil v roce 2002 Hubblův kosmický dalekohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys). Galaktické myši se budou v následující miliardě let asi srážet zase a zase až splynou do jediné galaxie.

Štítky: Mice, Galaxie ve srážce, Hubble


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »