Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4676: Srážka Myší

Uznání: ACS Science & Engineering Team, Hubble Space Telescope, NASA

Tyto dvě mohutné galaxie jedna druhou roztahují. Jsou známy jako "Myši", protože mají dlouhé ocasy, jelikož obě spirální galaxie prošly jedna kolem druhé. Dlouhé ocásky vznikají relativním rozdílem v gravitační přítažlivosti u blízkých a vzdálených částí každé galaxie. Jelikož jsou vzdálenosti tak velké, tak se kosmická interakce odehrává pomalu, ve stovkách miliónů let. NGC 4676 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasů Bereniky (Coma Berenices) a jsou nejspíše členy Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Snímek nahoře pořídil v roce 2002 Hubblův kosmický dalekohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys). Galaktické myši se budou v následující miliardě let asi srážet zase a zase až splynou do jediné galaxie.

Štítky: Mice, Galaxie ve srážce, Hubble


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »