Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysky z komety Čurjumov Gerasimenko

Uznání: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Odkud pocházejí ohony komet? I když je všeobecně známo, že koma a ohon komety pocházejí z kometárního jádra, tak jak k tomu přesně dochází, je předmětem aktivního výzkumu. Zde je vidět jeden z dosud nejlepších snímků vyvěrajících výtrysků, který byl pořízen minulý listopad kosmickou sondou Rosetta z oběžné dráhy kolem komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko (kometa CG), a který byl zveřejněn minulý měsíc. Přeexponovaný snímek ukazuje, jak na četných místech jádra komety CG unikají vlečky plynu a prachu, jak se kometa blíží ke Slunci a zahřívá se. Ačkoliv je kometa CG nyní dále od Slunce, než Mars, tak její oběžná dráha ji přivede v nadcházejícím srpnu skoro k dráze Země a v tomto období se očekává, že aktivita výtrysků vzroste asi stonásobně. Trosky z kometárních jader jste nejspíš už viděli dříve, ovšem v jiné formě, kdy jako zrnka velikosti písku končí svoji pouť Sluneční soustavou dopadem do atmosféry Země jako meteory.

Skoro jako hyperprostor: Náhodný APOD

Štítky: Kometa, Výtrysky, Ohon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »