Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysky z komety Čurjumov Gerasimenko

Uznání: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Odkud pocházejí ohony komet? I když je všeobecně známo, že koma a ohon komety pocházejí z kometárního jádra, tak jak k tomu přesně dochází, je předmětem aktivního výzkumu. Zde je vidět jeden z dosud nejlepších snímků vyvěrajících výtrysků, který byl pořízen minulý listopad kosmickou sondou Rosetta z oběžné dráhy kolem komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko (kometa CG), a který byl zveřejněn minulý měsíc. Přeexponovaný snímek ukazuje, jak na četných místech jádra komety CG unikají vlečky plynu a prachu, jak se kometa blíží ke Slunci a zahřívá se. Ačkoliv je kometa CG nyní dále od Slunce, než Mars, tak její oběžná dráha ji přivede v nadcházejícím srpnu skoro k dráze Země a v tomto období se očekává, že aktivita výtrysků vzroste asi stonásobně. Trosky z kometárních jader jste nejspíš už viděli dříve, ovšem v jiné formě, kdy jako zrnka velikosti písku končí svoji pouť Sluneční soustavou dopadem do atmosféry Země jako meteory.

Skoro jako hyperprostor: Náhodný APOD

Štítky: Kometa, Výtrysky, Ohon


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »