Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysky z komety Čurjumov Gerasimenko

Uznání: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Odkud pocházejí ohony komet? I když je všeobecně známo, že koma a ohon komety pocházejí z kometárního jádra, tak jak k tomu přesně dochází, je předmětem aktivního výzkumu. Zde je vidět jeden z dosud nejlepších snímků vyvěrajících výtrysků, který byl pořízen minulý listopad kosmickou sondou Rosetta z oběžné dráhy kolem komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko (kometa CG), a který byl zveřejněn minulý měsíc. Přeexponovaný snímek ukazuje, jak na četných místech jádra komety CG unikají vlečky plynu a prachu, jak se kometa blíží ke Slunci a zahřívá se. Ačkoliv je kometa CG nyní dále od Slunce, než Mars, tak její oběžná dráha ji přivede v nadcházejícím srpnu skoro k dráze Země a v tomto období se očekává, že aktivita výtrysků vzroste asi stonásobně. Trosky z kometárních jader jste nejspíš už viděli dříve, ovšem v jiné formě, kdy jako zrnka velikosti písku končí svoji pouť Sluneční soustavou dopadem do atmosféry Země jako meteory.

Skoro jako hyperprostor: Náhodný APOD

Štítky: Kometa, Výtrysky, Ohon


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »