Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, skřítci, mraky, polární záře

Uznání a copyright: Mike Hollingshead (Extreme Instability)

Co jsou to ty červené čáry na obloze? Při fotografování nečekané polární záře nad vzdálenou bouří nastalo něco mimořádného: červení skřítci. Tento krátký jev vzácně fotografovaného blesku ve velkých výškách byl tak jasný, že ho vidělo nezávisle několik lidí. Tito skřítci na snímku nad Minnesotou v USA v květnu 2013 nejpíše následovali extrémně silný konvenční blesk v malé výšce. Na snímku je v popředí vidět dům a elektrický sloup, tlustá mračna v nižší atmosféře, na obzoru bouři s blesky, vzdálené červené skřítky, zelenou polární záři v horní atmosféře a vzdálené hvězdy v našem místním okolí Mléčné dráhy. Tento krásný snímek se považuje nejenom za teprve druhý známý případ skřítků vyfotografovaných dohromady s polární září, ale možná první takový ve skutečných barvách.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Skřítci, Polární záře, Blesk


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »