Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, skřítci, mraky, polární záře

Uznání a copyright: Mike Hollingshead (Extreme Instability)

Co jsou to ty červené čáry na obloze? Při fotografování nečekané polární záře nad vzdálenou bouří nastalo něco mimořádného: červení skřítci. Tento krátký jev vzácně fotografovaného blesku ve velkých výškách byl tak jasný, že ho vidělo nezávisle několik lidí. Tito skřítci na snímku nad Minnesotou v USA v květnu 2013 nejpíše následovali extrémně silný konvenční blesk v malé výšce. Na snímku je v popředí vidět dům a elektrický sloup, tlustá mračna v nižší atmosféře, na obzoru bouři s blesky, vzdálené červené skřítky, zelenou polární záři v horní atmosféře a vzdálené hvězdy v našem místním okolí Mléčné dráhy. Tento krásný snímek se považuje nejenom za teprve druhý známý případ skřítků vyfotografovaných dohromady s polární září, ale možná první takový ve skutečných barvách.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Skřítci, Polární záře, Blesk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »