Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká čínská zeď za měsíčního svitu

Uznání a copyright: Francis Audet

Minulý pátek vycházel při západu Slunce nad hornatou krajinou severně od Pekingu v Číně už téměř úplněk. Měsíc byl zároveň také skoro v apogeu, v nejvzdálenějším bodě své eliptické dráhy kolem Země, takže se jednalo o nejmenší a nejslabší letošní úplněk. Část velké čínské zdi, která se vine scénou, se nazývá Jiankou a starověká zeď samotná je předmětem mýtu, ještě staršího než kosmický věk, že ji lze spatřit pouhým okem z povrchu Měsíce. Ovšem dokonce už z nízké oběžné dráhy Země je tento největší artefakt lidské civilizace velice obtížné identifikovat. Měsíc ve svém nejvzdálenějším bodě dráhy na soumračné obloze i tak jasně září a nachází se ve slabém růžovém pásu, známém jako oblouk protisvítání nebo Venušin pás.

Štítky: Úplněk, Great wall, Odzemí, Belt of Venus


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »