Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká čínská zeď za měsíčního svitu

Uznání a copyright: Francis Audet

Minulý pátek vycházel při západu Slunce nad hornatou krajinou severně od Pekingu v Číně už téměř úplněk. Měsíc byl zároveň také skoro v apogeu, v nejvzdálenějším bodě své eliptické dráhy kolem Země, takže se jednalo o nejmenší a nejslabší letošní úplněk. Část velké čínské zdi, která se vine scénou, se nazývá Jiankou a starověká zeď samotná je předmětem mýtu, ještě staršího než kosmický věk, že ji lze spatřit pouhým okem z povrchu Měsíce. Ovšem dokonce už z nízké oběžné dráhy Země je tento největší artefakt lidské civilizace velice obtížné identifikovat. Měsíc ve svém nejvzdálenějším bodě dráhy na soumračné obloze i tak jasně září a nachází se ve slabém růžovém pásu, známém jako oblouk protisvítání nebo Venušin pás.

Štítky: Úplněk, Great wall, Odzemí, Belt of Venus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »