Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jarní Orion

Uznání a copyright: Bill Dickinson

Jak na severní polokouli Země přišlo jaro, tak dobře známé zimní souhvězdí Orion zapadá už brzy večer a lovcovy hvězdy rámují pučící stromy. Malebným pohledem na nebe nahoře mezi větvemi prosvítá žlutě zářící rudý veleobr alfa Orionis, neboli Betelgeuse. K této Orionově alfa hvězdě se daleko vpravo řadí alfa Tauri. Ta je též známa jako Aldebaran a je také obří hvězdou, chladnější než Slunce, která žlutě září v hlavě Býka (Taurus). S nimi kontrastuje modrý nadobr Rigel, beta Orionis, další Orionova dominantní hvězda, která pod středem značí lovcovo chodidlo. Pod třemi modrými hvězdami Orionova pásu ve středu obrázku visí lovcův meč, ale střední hvězda není vůbec hvězda. Trochu mlhavá narůžovělá záře naznačuje skutečnou podstatu, je to blízká hvězdná porodnice, která je vidět i neozbrojeným okem jako Mlhovina Orion.

Štítky: Orion, Spring, Betelgeuse, Rigel, Aldebaran


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »