Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jarní Orion

Uznání a copyright: Bill Dickinson

Jak na severní polokouli Země přišlo jaro, tak dobře známé zimní souhvězdí Orion zapadá už brzy večer a lovcovy hvězdy rámují pučící stromy. Malebným pohledem na nebe nahoře mezi větvemi prosvítá žlutě zářící rudý veleobr alfa Orionis, neboli Betelgeuse. K této Orionově alfa hvězdě se daleko vpravo řadí alfa Tauri. Ta je též známa jako Aldebaran a je také obří hvězdou, chladnější než Slunce, která žlutě září v hlavě Býka (Taurus). S nimi kontrastuje modrý nadobr Rigel, beta Orionis, další Orionova dominantní hvězda, která pod středem značí lovcovo chodidlo. Pod třemi modrými hvězdami Orionova pásu ve středu obrázku visí lovcův meč, ale střední hvězda není vůbec hvězda. Trochu mlhavá narůžovělá záře naznačuje skutečnou podstatu, je to blízká hvězdná porodnice, která je vidět i neozbrojeným okem jako Mlhovina Orion.

Štítky: Orion, Spring, Betelgeuse, Rigel, Aldebaran


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »