Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jarní Orion

Uznání a copyright: Bill Dickinson

Jak na severní polokouli Země přišlo jaro, tak dobře známé zimní souhvězdí Orion zapadá už brzy večer a lovcovy hvězdy rámují pučící stromy. Malebným pohledem na nebe nahoře mezi větvemi prosvítá žlutě zářící rudý veleobr alfa Orionis, neboli Betelgeuse. K této Orionově alfa hvězdě se daleko vpravo řadí alfa Tauri. Ta je též známa jako Aldebaran a je také obří hvězdou, chladnější než Slunce, která žlutě září v hlavě Býka (Taurus). S nimi kontrastuje modrý nadobr Rigel, beta Orionis, další Orionova dominantní hvězda, která pod středem značí lovcovo chodidlo. Pod třemi modrými hvězdami Orionova pásu ve středu obrázku visí lovcův meč, ale střední hvězda není vůbec hvězda. Trochu mlhavá narůžovělá záře naznačuje skutečnou podstatu, je to blízká hvězdná porodnice, která je vidět i neozbrojeným okem jako Mlhovina Orion.

Štítky: Orion, Spring, Betelgeuse, Rigel, Aldebaran


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »