Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční a měsíční halo

Uznání a copyright: Göran Strand

Tento tvůrčí denní a noční kompozit tvoří dva snímky pořízené 1. dubna. Snímky, které jsou jinak shodné a míří na pobřeží švédského Östersundu, od sebe dělí 10 hodin. Časy snímků byly zvoleny tak, aby Slunce a Měsíc téměř v úplňku byly na téměř stejném místě chladné oblohy časného jara. Na noční scéně září nad světly u vody také Jupiter, přičemž jak Slunce tak Měsíc mají krásné kruhové halo. Halo kolem Slunce a Měsíce do sebe opravdu zapadá, jelikož obě mají poloměr 22 stupňů. Tento poloměr je konstantní a není ovlivněn jasností Slunce nebo Měsíce, ale pouze hexagonální geometrií ledových krystalků v atmosféře a lomem a odrazem světla. Zítra 4. dubna se Slunce a Měsíc budou při úplném zatmění Měsíce nacházet na opačných stranách planety Země.

Štítky: Ice crystal, 22 stupňové halo, Slunce, Měsíc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »