Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Voorwerpjes ve vesmíru

Uznání: NASA, ESA, W. Keel (Univ. Alabama)

Tajemný Hanny's Voorwerp, což holandsky znamená "Hanin objekt", je ve skutečnosti obrovský útvar velikosti Mléčné dráhy, který silně září zeleným světlem z ionizovaných atomů kyslíku. Předpokládá se, že jde o slapový ocas materiálu po dávném splynutí galaxií, který je nasvícen a ionizován vzplanutým kvasarem, který sídlí v centru vzdálené spirální galaxie IC 2497. Jeho vzrušující objev z roku 2007 holandskou učitelkou Hanny van Arkel, když se podílela na online projektu Galaxy Zoo, od té doby inspiroval hledání a objevení dalších osmi trochu strašidelně zelených kosmických útvarů. Ty jsou zobrazeny na těchto panelech Hubblovým kosmickým dalekohledem a všech osm je vidět poblíž galaxií s energetickým jádrem. Tyto objekty, daleko od svých asociovaných galaxií, jsou nejspíše echa aktivity kvasarů, osvětlovaných jen tehdy, když je zasáhne světlo ze vzplanutí jádra kvasaru desítky tisíc let poté, co samotné vplanutí kvasaru už pohaslo. Naší Mléčné dráze a Galaxii v Andromedě hrozí v budoucnu splynutí a to by mohlo vyvolat vznik kvasaru, který by mohl osvětlit naši vzdálenou budoucí verzi Hanny's Voorwerp.

Štítky: Aktivní galaxie, Agn, Kvasar, Voorwerp


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »