Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Tethys, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Prstence a stíny viděné z ledového měsíce Tethys, by předváděly fantastické pohledy na Saturnův systém. Ještě jste si na Tethys nezaskočili? V tom případě se zatím podívejte na tyto nádherné prstence zachycené kosmickou sondou Cassini. Jsou vidět ve slunečním světle roku 2005, Tethys samotný vlevo dole od středu má průměr asi 1000 kilometrů a obíhá ve vzdálenosti ne zcela přesných 5 saturnových poloměrů od středu této obří plynné planety. V této vzdálenosti (kolem 300 000 kilometrů) je už zcela mimo hlavní jasné prstence, ale Tethys je stále jedním z 5 hlavních měsíců, které se nacházejí v hranicích slabého a řídkého vnějšího prstence E. V letech 1980-tých byly objeveny měsíčky Telesto a Calypso, které jsou zamčeny ve stabilních polohách podél oběžné dráhy Tethys. Jak trio krouží kolem Saturnu, tak Telesto předchází a Calypso Tethys následuje.
Oprava: Na skloňování jména měsíce Tethys upozornil Václav Houška. Jméno měsíce Tethys (latinský přepis) je odvozeno z řeckého jména Téthys, což byla mytická titánka. Jméno je tedy ženského rodu a druhý pád by tedy byl buď "Tethydy" (těleso má název latinský) případně Tethys. Neskloňování cizích ženských jmen je v češtině poměrně běžné a v tomto případě možná nejvíc vhodné.

Štítky: Tethys, Saturn, Cassini


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »