Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Tethys, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Prstence a stíny viděné z ledového měsíce Tethys, by předváděly fantastické pohledy na Saturnův systém. Ještě jste si na Tethys nezaskočili? V tom případě se zatím podívejte na tyto nádherné prstence zachycené kosmickou sondou Cassini. Jsou vidět ve slunečním světle roku 2005, Tethys samotný vlevo dole od středu má průměr asi 1000 kilometrů a obíhá ve vzdálenosti ne zcela přesných 5 saturnových poloměrů od středu této obří plynné planety. V této vzdálenosti (kolem 300 000 kilometrů) je už zcela mimo hlavní jasné prstence, ale Tethys je stále jedním z 5 hlavních měsíců, které se nacházejí v hranicích slabého a řídkého vnějšího prstence E. V letech 1980-tých byly objeveny měsíčky Telesto a Calypso, které jsou zamčeny ve stabilních polohách podél oběžné dráhy Tethys. Jak trio krouží kolem Saturnu, tak Telesto předchází a Calypso Tethys následuje.
Oprava: Na skloňování jména měsíce Tethys upozornil Václav Houška. Jméno měsíce Tethys (latinský přepis) je odvozeno z řeckého jména Téthys, což byla mytická titánka. Jméno je tedy ženského rodu a druhý pád by tedy byl buď "Tethydy" (těleso má název latinský) případně Tethys. Neskloňování cizích ženských jmen je v češtině poměrně běžné a v tomto případě možná nejvíc vhodné.

Štítky: Tethys, Saturn, Cassini


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6543 (PK 096+29.1)  Kočičí oko - Cat's Eye

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2022 získal snímek „Kočičí oko“, jehož autorem je Roman Hujer Astronomie je poetická věda. Objektům na obloze, které nesou většinou místo názvu písmenné a číselné kódy označující pořadové číslo v tom kterém astronomickém katalogu, astronomové často

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pelikán, IC 5070

Pelikán alebo IC 5067/70 je emisná hmlovina v súhvezdí Labuť, ktorá dostala názov podľa svojho tvaru. 288x150 sec. Lights ISO1600, master bias, 80 flats

Další informace »