Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Tethys, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Prstence a stíny viděné z ledového měsíce Tethys, by předváděly fantastické pohledy na Saturnův systém. Ještě jste si na Tethys nezaskočili? V tom případě se zatím podívejte na tyto nádherné prstence zachycené kosmickou sondou Cassini. Jsou vidět ve slunečním světle roku 2005, Tethys samotný vlevo dole od středu má průměr asi 1000 kilometrů a obíhá ve vzdálenosti ne zcela přesných 5 saturnových poloměrů od středu této obří plynné planety. V této vzdálenosti (kolem 300 000 kilometrů) je už zcela mimo hlavní jasné prstence, ale Tethys je stále jedním z 5 hlavních měsíců, které se nacházejí v hranicích slabého a řídkého vnějšího prstence E. V letech 1980-tých byly objeveny měsíčky Telesto a Calypso, které jsou zamčeny ve stabilních polohách podél oběžné dráhy Tethys. Jak trio krouží kolem Saturnu, tak Telesto předchází a Calypso Tethys následuje.
Oprava: Na skloňování jména měsíce Tethys upozornil Václav Houška. Jméno měsíce Tethys (latinský přepis) je odvozeno z řeckého jména Téthys, což byla mytická titánka. Jméno je tedy ženského rodu a druhý pád by tedy byl buď "Tethydy" (těleso má název latinský) případně Tethys. Neskloňování cizích ženských jmen je v češtině poměrně běžné a v tomto případě možná nejvíc vhodné.

Štítky: Tethys, Saturn, Cassini


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »