Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Ledový měsíc Mimas září ve slunečním světle nad širokým stínem přes plynového obra Saturna. Na tomto pozoruhodném snímku z kosmické sondy Cassini je maličký Mimas vpravo nahoře. Hustý Saturnův prstenec B vrhá široký stín přes celou planetu a po ním je řada úchvatných, tenoučkých stínů ze Saturnova vnitřního prstence C. Zatímco prstence B a C zde už jinak nejsou viditelné, tak vespod obrázku se nachází velice úzký vnější prstenec F a, stejně jako úseč částečně průsvitného prstence A se svým 300 kilometrů širokým Enckeho dělením, které překřižuje stíny prstenců. Přes mnohem větší Cassiniho dělení, které odděluje prstence A a B, proudí sluneční světlo a způsobuje jasný pás, který je vidět nad Mimasem. Samotné Cassiniho dělení je hned pod spodkem tohoto oříznutého pohledu. Mimas, který obíhá daleko za Saturnovým prstencem F, má průměr zhruba 400 kilometrů.

Štítky: Mimas, Saturn moon, Saturn ring


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »