Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerstvé tygří pruhy na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Dýchají podpovrchové oceány tygřími pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? O dlouhých útvarech zvaných tygří pruhy je známo, že z vnitřku ledového měsíce chrlí led do vesmíru a vytvářejí nad jižním pólem tohoto měsíce mrak jemných částic a záhadný Saturnův prstenec E. Důkaz pro tuto hypotézu nyní přišel z kosmické sondy Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Na snímku nahoře je vidět ve vysokém rozlišení Enceladus při blízkém průletu. Neobvyklé útvary zvané tygří pruhy jsou vidět ve falešné modré barvě. Proč je Enceladus aktivní zůstává záhadou, jelikož sousední měsíc Mimas, který má zhruba stejnou velikost, se jeví zcela mrtvý. Zcela nedávná analýza malých gravitačních odchylek poskytla nezávislý důkaz podpovrchových oceánů. Tento výzkum je zvlášť zajímavý proto, protože takové oceány by mohly být kandidáty na nositele života.

Štítky: Saturn, Voda, Enceladus


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »