Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stínem Měsíce

Uznání a copyright videa: Stephan Heinsius (Eclipseland)

Jaké by to bylo prolétat úplným zatměním Slunce? V typickém místě na Zemi v dráze temného stínu Měsíce při úplném zatmění pozorovatel vidí, jak Měsíc přechází přes Slunce a po několik minut ho zcela odstíní. A particularly clear view of the darkness created on Earth during Zvlášť zřetelný pohled na temnotu na Zemi způsobenou úplným zatměním Slunce minulý měsíc byl pořízen z letadla, které prolétalo umbrálním stínem Měsíce. Jedna sekunda času na tomto časosběrném videu odpovídá minutě skutečného času. Stín Měsíce přichází zprava a odchází nalevo, přičemž všechna místa na Zemi vně umbrálního stínu přes 100 km daleko zůstávají částečně osvětlena. Při dalším zatmění Slunce v polovině září Měsíc přinejlepším zakryje pouze část Slunce.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Video


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »