Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stínem Měsíce

Uznání a copyright videa: Stephan Heinsius (Eclipseland)

Jaké by to bylo prolétat úplným zatměním Slunce? V typickém místě na Zemi v dráze temného stínu Měsíce při úplném zatmění pozorovatel vidí, jak Měsíc přechází přes Slunce a po několik minut ho zcela odstíní. A particularly clear view of the darkness created on Earth during Zvlášť zřetelný pohled na temnotu na Zemi způsobenou úplným zatměním Slunce minulý měsíc byl pořízen z letadla, které prolétalo umbrálním stínem Měsíce. Jedna sekunda času na tomto časosběrném videu odpovídá minutě skutečného času. Stín Měsíce přichází zprava a odchází nalevo, přičemž všechna místa na Zemi vně umbrálního stínu přes 100 km daleko zůstávají částečně osvětlena. Při dalším zatmění Slunce v polovině září Měsíc přinejlepším zakryje pouze část Slunce.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Video


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »