Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stínem Měsíce

Uznání a copyright videa: Stephan Heinsius (Eclipseland)

Jaké by to bylo prolétat úplným zatměním Slunce? V typickém místě na Zemi v dráze temného stínu Měsíce při úplném zatmění pozorovatel vidí, jak Měsíc přechází přes Slunce a po několik minut ho zcela odstíní. A particularly clear view of the darkness created on Earth during Zvlášť zřetelný pohled na temnotu na Zemi způsobenou úplným zatměním Slunce minulý měsíc byl pořízen z letadla, které prolétalo umbrálním stínem Měsíce. Jedna sekunda času na tomto časosběrném videu odpovídá minutě skutečného času. Stín Měsíce přichází zprava a odchází nalevo, přičemž všechna místa na Zemi vně umbrálního stínu přes 100 km daleko zůstávají částečně osvětlena. Při dalším zatmění Slunce v polovině září Měsíc přinejlepším zakryje pouze část Slunce.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Video


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »