Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stínem Měsíce

Uznání a copyright videa: Stephan Heinsius (Eclipseland)

Jaké by to bylo prolétat úplným zatměním Slunce? V typickém místě na Zemi v dráze temného stínu Měsíce při úplném zatmění pozorovatel vidí, jak Měsíc přechází přes Slunce a po několik minut ho zcela odstíní. A particularly clear view of the darkness created on Earth during Zvlášť zřetelný pohled na temnotu na Zemi způsobenou úplným zatměním Slunce minulý měsíc byl pořízen z letadla, které prolétalo umbrálním stínem Měsíce. Jedna sekunda času na tomto časosběrném videu odpovídá minutě skutečného času. Stín Měsíce přichází zprava a odchází nalevo, přičemž všechna místa na Zemi vně umbrálního stínu přes 100 km daleko zůstávají částečně osvětlena. Při dalším zatmění Slunce v polovině září Měsíc přinejlepším zakryje pouze část Slunce.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Video


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »