Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stínem Měsíce

Uznání a copyright videa: Stephan Heinsius (Eclipseland)

Jaké by to bylo prolétat úplným zatměním Slunce? V typickém místě na Zemi v dráze temného stínu Měsíce při úplném zatmění pozorovatel vidí, jak Měsíc přechází přes Slunce a po několik minut ho zcela odstíní. A particularly clear view of the darkness created on Earth during Zvlášť zřetelný pohled na temnotu na Zemi způsobenou úplným zatměním Slunce minulý měsíc byl pořízen z letadla, které prolétalo umbrálním stínem Měsíce. Jedna sekunda času na tomto časosběrném videu odpovídá minutě skutečného času. Stín Měsíce přichází zprava a odchází nalevo, přičemž všechna místa na Zemi vně umbrálního stínu přes 100 km daleko zůstávají částečně osvětlena. Při dalším zatmění Slunce v polovině září Měsíc přinejlepším zakryje pouze část Slunce.

Štítky: Měsíc, Zatmění, Video


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »