Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mystické hory prachových pilířů

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & Copyright: David Forteza

V mlhovině Carina je to hvězdy versus prach a hvězdy vítězí. Nebo přesněji, energetické světlo a vítr z hmotných, nově zrozených hvězd odpařuje a rozptyluje prašné hvězdné porodnice ve kterých vznikly. Tyto pilíře se nacházejí v mlhovině Carina, neformálně se nazývají Mystické hory a jejich vzhledu dominuje temný prach, i když se skládají především z průhledného vodíku. Prachové pilíře jako jsou tyto jsou ve skutečnosti mnohem řidší než vzduch a pouze vypadají jako hory, protože obsahuje poměrně malé množství neprůhledného mezihvězdného prachu. Obraz nahoře původně pořídil Hubblův kosmický dalekohled, ale digitálně ho zpracovat zručný amatér a ve vzdálenosti asi 7500 světelných let zachycuje zvýrazněnou vnitřní oblast mlhoviny Carina, která měří asi 3 světelné roky. Hvězdy za několik miliónů let nejspíš vyhrají úplně a celé prachové hory budou zničeny.

Víte že: Tento týden je Mezinárodní týden tmavé oblohy?

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mystické hory, Dust pillars


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »