Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační anomálie na Merkuru

Uznání: NASA, GSFC's SVS, JHU's APL, Carnegie Inst. Washington

Co je pod povrchem Merkuru? Kosmická sonda MESSENGER, která poslední čtyři roky obíhala planetu Merkur, odesílala údaje zpět na Zemi rádiovými vlnami o velice přesné energii. Gravitace planety ovšem tuto energii lehce pozměnila a to po změření na Zemi umožnilo rekonstrukci gravitační mapy do bezprecedentních podrobností. Gravitační anomálie jsou zde vidět ve falešných barvách, superponované na snímek krátery poseté planety. Červená znamená oblasti lehce zvýšené gravitace, což zase ukazuje na oblasti, které musí mít pod povrchem neobvykle hustý materiál. Centrální oblast je Caloris Basin, obrovský impaktní útvar o průměru asi 1500 kilometrů. Sonda MESSENGER minulý týden po skončení své mise a s málem paliva byla navedena k dopadu na povrch Merkuru.

Štítky: Merkur, Gravity, Messenger


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »