Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Postupimsky gravitacni brambor

Uznání: CHAMP, GRACE, GFZ, NASA, DLR

Proč mají některá místa na Zemi vyšší gravitaci než jiná? Někdy je příčina neznámá. K lepšímu pochopení povrchu Země byla za pomocí citlivých měření družic GRACE a CHAMP vytvořena mapa gravitačního pole Země. Jelikož je středisko pro studium těchto údajů v německé Postupimi a jelikož ve výsledku Země vypadá trochu jako brambor, tak se výslednému geoidu říká postupimský gravitační brambor. Červeně zbarvené vysoké oblasti na této mapě ukazují na oblasti s mírně vyšší gravitací, než je obvyklé, zatímco modré oblasti vykazují gravitaci o něco nižší. Mnoho hrbolů a dolíků na postupimském gravitačním bramboru lze pričíst povrchovým útvarům, jako je třeba Severní středoatlantický hřeben a Himalájské pohoří, ale jiné přiřadit nelze, takže se mohou vztahovat k neobvykle vysokým nebo nízkým podpovrchovým hustotám. Mapy jako je tato také pomáhají kalibrovat změny na zemském povrchu včetně proměnlivých proudů v oceánech a tání ledovců. Mapa nahoře vznikla v roce 2005, ale v roce 2011 byly vytvořeny novější a citlivější gravitační mapys Země.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Země, Surface gravity, Geoid


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »