Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře tvoření hvězd

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Jak vznikají hvězdy? Snímky hvězdotvorné oblasti W5 jako jsou tyto infračervené z družicové observatoře NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) poskytují jasné důkazy, že hmotné hvězdy ve středu prázdných dutin jsou starší, než hvězdy na okrajích. Pravděpodobnou příčinou bude, že starší hvězdy v centru vyvolávají vznik mladších hvězd na okraji. Ke spuštění tvorby hvězd dochází, když horký plyn, který vytéká ven, stlačuje studený plyn do dostatečně hustých uzlíků, aby ty pak gravitačně zkolabovaly do hvězd. Na infračerveném, vědecky vybarveném snímku, je vidět nádherné pozůstalé pilíře, které se pomalu vypařují z horkého odtékajícího plynu a poskytují tak další vizuální vodítko. Oblast W5 je též známa jako IC 1848 a spolu s IC 1805 tvoří komplexní oblast tvorby hvězd, populárně známou jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 o rozměru asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře tvoření hvězd. W5 se nachází asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Star-formation, IC 1848, Soul Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »