Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře tvoření hvězd

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Jak vznikají hvězdy? Snímky hvězdotvorné oblasti W5 jako jsou tyto infračervené z družicové observatoře NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) poskytují jasné důkazy, že hmotné hvězdy ve středu prázdných dutin jsou starší, než hvězdy na okrajích. Pravděpodobnou příčinou bude, že starší hvězdy v centru vyvolávají vznik mladších hvězd na okraji. Ke spuštění tvorby hvězd dochází, když horký plyn, který vytéká ven, stlačuje studený plyn do dostatečně hustých uzlíků, aby ty pak gravitačně zkolabovaly do hvězd. Na infračerveném, vědecky vybarveném snímku, je vidět nádherné pozůstalé pilíře, které se pomalu vypařují z horkého odtékajícího plynu a poskytují tak další vizuální vodítko. Oblast W5 je též známa jako IC 1848 a spolu s IC 1805 tvoří komplexní oblast tvorby hvězd, populárně známou jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 o rozměru asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře tvoření hvězd. W5 se nachází asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Star-formation, IC 1848, Soul Nebula


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »