Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

W5: Pilíře tvoření hvězd

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Jak vznikají hvězdy? Snímky hvězdotvorné oblasti W5 jako jsou tyto infračervené z družicové observatoře NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer) poskytují jasné důkazy, že hmotné hvězdy ve středu prázdných dutin jsou starší, než hvězdy na okrajích. Pravděpodobnou příčinou bude, že starší hvězdy v centru vyvolávají vznik mladších hvězd na okraji. Ke spuštění tvorby hvězd dochází, když horký plyn, který vytéká ven, stlačuje studený plyn do dostatečně hustých uzlíků, aby ty pak gravitačně zkolabovaly do hvězd. Na infračerveném, vědecky vybarveném snímku, je vidět nádherné pozůstalé pilíře, které se pomalu vypařují z horkého odtékajícího plynu a poskytují tak další vizuální vodítko. Oblast W5 je též známa jako IC 1848 a spolu s IC 1805 tvoří komplexní oblast tvorby hvězd, populárně známou jako mlhoviny Srdce a Duše. Snímek nahoře zvýrazňuje část W5 o rozměru asi 2000 světelných let, která je bohatá na pilíře tvoření hvězd. W5 se nachází asi 6500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Star-formation, IC 1848, Soul Nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »