Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Postupimsky gravitacni brambor

Uznání: CHAMP, GRACE, GFZ, NASA, DLR

Proč mají některá místa na Zemi vyšší gravitaci než jiná? Někdy je příčina neznámá. K lepšímu pochopení povrchu Země byla za pomocí citlivých měření družic GRACE a CHAMP vytvořena mapa gravitačního pole Země. Jelikož je středisko pro studium těchto údajů v německé Postupimi a jelikož ve výsledku Země vypadá trochu jako brambor, tak se výslednému geoidu říká postupimský gravitační brambor. Červeně zbarvené vysoké oblasti na této mapě ukazují na oblasti s mírně vyšší gravitací, než je obvyklé, zatímco modré oblasti vykazují gravitaci o něco nižší. Mnoho hrbolů a dolíků na postupimském gravitačním bramboru lze pričíst povrchovým útvarům, jako je třeba Severní středoatlantický hřeben a Himalájské pohoří, ale jiné přiřadit nelze, takže se mohou vztahovat k neobvykle vysokým nebo nízkým podpovrchovým hustotám. Mapy jako je tato také pomáhají kalibrovat změny na zemském povrchu včetně proměnlivých proudů v oceánech a tání ledovců. Mapa nahoře vznikla v roce 2005, ale v roce 2011 byly vytvořeny novější a citlivější gravitační mapys Země.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Země, Surface gravity, Geoid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »