Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Postupimsky gravitacni brambor

Uznání: CHAMP, GRACE, GFZ, NASA, DLR

Proč mají některá místa na Zemi vyšší gravitaci než jiná? Někdy je příčina neznámá. K lepšímu pochopení povrchu Země byla za pomocí citlivých měření družic GRACE a CHAMP vytvořena mapa gravitačního pole Země. Jelikož je středisko pro studium těchto údajů v německé Postupimi a jelikož ve výsledku Země vypadá trochu jako brambor, tak se výslednému geoidu říká postupimský gravitační brambor. Červeně zbarvené vysoké oblasti na této mapě ukazují na oblasti s mírně vyšší gravitací, než je obvyklé, zatímco modré oblasti vykazují gravitaci o něco nižší. Mnoho hrbolů a dolíků na postupimském gravitačním bramboru lze pričíst povrchovým útvarům, jako je třeba Severní středoatlantický hřeben a Himalájské pohoří, ale jiné přiřadit nelze, takže se mohou vztahovat k neobvykle vysokým nebo nízkým podpovrchovým hustotám. Mapy jako je tato také pomáhají kalibrovat změny na zemském povrchu včetně proměnlivých proudů v oceánech a tání ledovců. Mapa nahoře vznikla v roce 2005, ale v roce 2011 byly vytvořeny novější a citlivější gravitační mapys Země.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APODu 2015

Štítky: Země, Surface gravity, Geoid


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »