Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na antarktický pobřežní ledovec

Uznání a copyright: Helmut Rott (U. Innsbruck)

Všechno kromě hor je pryč. Většina rozsáhlé krajiny ledu mezi horami, které jsou vidět nahoře, je už nyní rozpadlá. Snímek nahoře byl pořízen z Antarktidy z vrcholu Grey Nunatak, jedné ze tří hor pohoří Seal Nunatak, které sousedí s pobřežním ledovcem Larsen B. Další dva nunataky jsou vidět na snímku z roku 1994. Během několik posledních let se odtrhly velké, 200 m tlusté kusy pobřežního ledovce Larsen B a rozpadly se. Důvodem je vysoká místní teplota v minulých letech, součást celoplanetární změny klimatu zvané globální oteplování. Oblast, která se v několika málo nedávných letech rozpadla, má zhruba velikost Lucemburska. Jak se pobřežní ledovce rozpadají, tak uvolňují další vrstvy ledu, které padají do oceánu a všude zvedají úroveň hladiny. Vědci sledují mnohem větší Rossův pobřežní ledovec, který, pokud by se celý zhroutil, tak by mohl v příštích několika stoletích způsobit globální zvýšení hladiny moří o pět metrů.

Štítky: Antarktida, Ice shelf, Nunatak


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »