Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na antarktický pobřežní ledovec

Uznání a copyright: Helmut Rott (U. Innsbruck)

Všechno kromě hor je pryč. Většina rozsáhlé krajiny ledu mezi horami, které jsou vidět nahoře, je už nyní rozpadlá. Snímek nahoře byl pořízen z Antarktidy z vrcholu Grey Nunatak, jedné ze tří hor pohoří Seal Nunatak, které sousedí s pobřežním ledovcem Larsen B. Další dva nunataky jsou vidět na snímku z roku 1994. Během několik posledních let se odtrhly velké, 200 m tlusté kusy pobřežního ledovce Larsen B a rozpadly se. Důvodem je vysoká místní teplota v minulých letech, součást celoplanetární změny klimatu zvané globální oteplování. Oblast, která se v několika málo nedávných letech rozpadla, má zhruba velikost Lucemburska. Jak se pobřežní ledovce rozpadají, tak uvolňují další vrstvy ledu, které padají do oceánu a všude zvedají úroveň hladiny. Vědci sledují mnohem větší Rossův pobřežní ledovec, který, pokud by se celý zhroutil, tak by mohl v příštích několika stoletích způsobit globální zvýšení hladiny moří o pět metrů.

Štítky: Antarktida, Ice shelf, Nunatak


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »