Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na antarktický pobřežní ledovec

Uznání a copyright: Helmut Rott (U. Innsbruck)

Všechno kromě hor je pryč. Většina rozsáhlé krajiny ledu mezi horami, které jsou vidět nahoře, je už nyní rozpadlá. Snímek nahoře byl pořízen z Antarktidy z vrcholu Grey Nunatak, jedné ze tří hor pohoří Seal Nunatak, které sousedí s pobřežním ledovcem Larsen B. Další dva nunataky jsou vidět na snímku z roku 1994. Během několik posledních let se odtrhly velké, 200 m tlusté kusy pobřežního ledovce Larsen B a rozpadly se. Důvodem je vysoká místní teplota v minulých letech, součást celoplanetární změny klimatu zvané globální oteplování. Oblast, která se v několika málo nedávných letech rozpadla, má zhruba velikost Lucemburska. Jak se pobřežní ledovce rozpadají, tak uvolňují další vrstvy ledu, které padají do oceánu a všude zvedají úroveň hladiny. Vědci sledují mnohem větší Rossův pobřežní ledovec, který, pokud by se celý zhroutil, tak by mohl v příštích několika stoletích způsobit globální zvýšení hladiny moří o pět metrů.

Štítky: Antarktida, Ice shelf, Nunatak


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »