Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na antarktický pobřežní ledovec

Uznání a copyright: Helmut Rott (U. Innsbruck)

Všechno kromě hor je pryč. Většina rozsáhlé krajiny ledu mezi horami, které jsou vidět nahoře, je už nyní rozpadlá. Snímek nahoře byl pořízen z Antarktidy z vrcholu Grey Nunatak, jedné ze tří hor pohoří Seal Nunatak, které sousedí s pobřežním ledovcem Larsen B. Další dva nunataky jsou vidět na snímku z roku 1994. Během několik posledních let se odtrhly velké, 200 m tlusté kusy pobřežního ledovce Larsen B a rozpadly se. Důvodem je vysoká místní teplota v minulých letech, součást celoplanetární změny klimatu zvané globální oteplování. Oblast, která se v několika málo nedávných letech rozpadla, má zhruba velikost Lucemburska. Jak se pobřežní ledovce rozpadají, tak uvolňují další vrstvy ledu, které padají do oceánu a všude zvedají úroveň hladiny. Vědci sledují mnohem větší Rossův pobřežní ledovec, který, pokud by se celý zhroutil, tak by mohl v příštích několika stoletích způsobit globální zvýšení hladiny moří o pět metrů.

Štítky: Antarktida, Ice shelf, Nunatak


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »