Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid Geminidy nad Mount Balang

Uznání: Alvin Wu

Byla to památná obloha. Při pozorování meteorického roje Geminid před několika dny se podařilo nad horou Mt. Balang v Číně zachytit jasný bolid se zvláště malebným okolím. Mezi tmavými vrcholky v popředí pomalu plynulo moře světlých mraků. V pozadí jasně zářilo souhvězdí Orionu s dobře známými třemi hvězdami Orionova pásu, které jsou vidět vpravo nahoře. Ve středu obrázku je vidět nejjasnější hvězda noční oblohy Sirius. Jasný bolid se zablýsknul vpravo dole jen na zlomek sekundy. Příčinou bolidu byl kamínek, který byl původně vymrštěn z objektu podobného asteroidu 3200 Phaethon na dráze kolem Slunce a který proťal ochrannou atmosféru Země.

Štítky: Meteorický roj, Geminids, Skyscape


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »