Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid s polární září nad Norskem

Uznání a copyright: Ole C. Salomonsen (Arctic Light Photo)

Co se děje za tou horou? Spojená představení proměnlivé oblohy. Jedné noci uprostřed září byla nedaleko Tromsø v Norsku vidět přes nižší zelenou polární záři prokmitávat vysoká červená polární záře takovým způsobem, že vznikla dost neobvyklá fialová zář. Náhle se oblohou zablýsknul nejjasnější bolid, jaký astrofotograf vůbec kdy viděl, to když malý kámen prudce narazil do zemské atmosféry. Jeho záře osvítila vzdálený vrcholek hory známé jako Otertinden v Lyngenských Alpách. Jasný meteor, který náhodou také zmizel za stejnou horou, se v popředí také odrazil v řece Signalelva. I když si můžete myslet, jaké máte štěstí vidět polární záři a jasný meteor, tak snímky obou dohromady byly zaznamenány několikrát předtím.

Pomozte hodnotit APOD(anglicky): Kde si obvykle prohlížíte APOD?

Štítky: Polární záře, Bolid, Norway


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »