Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid s polární září nad Norskem

Uznání a copyright: Ole C. Salomonsen (Arctic Light Photo)

Co se děje za tou horou? Spojená představení proměnlivé oblohy. Jedné noci uprostřed září byla nedaleko Tromsø v Norsku vidět přes nižší zelenou polární záři prokmitávat vysoká červená polární záře takovým způsobem, že vznikla dost neobvyklá fialová zář. Náhle se oblohou zablýsknul nejjasnější bolid, jaký astrofotograf vůbec kdy viděl, to když malý kámen prudce narazil do zemské atmosféry. Jeho záře osvítila vzdálený vrcholek hory známé jako Otertinden v Lyngenských Alpách. Jasný meteor, který náhodou také zmizel za stejnou horou, se v popředí také odrazil v řece Signalelva. I když si můžete myslet, jaké máte štěstí vidět polární záři a jasný meteor, tak snímky obou dohromady byly zaznamenány několikrát předtím.

Pomozte hodnotit APOD(anglicky): Kde si obvykle prohlížíte APOD?

Štítky: Polární záře, Bolid, Norway


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »