Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid s polární září nad Norskem

Uznání a copyright: Ole C. Salomonsen (Arctic Light Photo)

Co se děje za tou horou? Spojená představení proměnlivé oblohy. Jedné noci uprostřed září byla nedaleko Tromsø v Norsku vidět přes nižší zelenou polární záři prokmitávat vysoká červená polární záře takovým způsobem, že vznikla dost neobvyklá fialová zář. Náhle se oblohou zablýsknul nejjasnější bolid, jaký astrofotograf vůbec kdy viděl, to když malý kámen prudce narazil do zemské atmosféry. Jeho záře osvítila vzdálený vrcholek hory známé jako Otertinden v Lyngenských Alpách. Jasný meteor, který náhodou také zmizel za stejnou horou, se v popředí také odrazil v řece Signalelva. I když si můžete myslet, jaké máte štěstí vidět polární záři a jasný meteor, tak snímky obou dohromady byly zaznamenány několikrát předtím.

Pomozte hodnotit APOD(anglicky): Kde si obvykle prohlížíte APOD?

Štítky: Polární záře, Bolid, Norway


25. vesmírný týden 2025

25. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a vidíme i řadu skvrn. Mohou se objevit oblaka NLC. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce. Mise Axiom-4 k ISS musela být odložena.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »