Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Orionu

Uznání: Image Data - Hubble Legacy Archive, Processing - Robert Gendler

Poblíž středu tohoto ostrého kosmického portrétu přímo ze srdce Mlhoviny v Orionu jsou čtyři horké, hmotné hvězdy známé jako Trapéz. Nacházejí se v oblasti o poloměru asi 1,5 světelných let a dominují jádru husté hvězdokupy uvnitř Mlhoviny v Orionu. Viditelnou záři celé komplexní hvězdotvorné oblasti pohání ultrafialové ionizující záření hvězd Trapézu, především z nejjasnější hvězdy Theta 1 Orionis C. Hvězdokupa v Mlhovině Orion je stará asi 3 milióny let a ve svých ranných letech byla ještě kompaktnější, jelikož nedávná dynamická studie ukazuje, že únikové srážky hvězd v mladém věku vytvořily černou díru o hmotnosti 100 krát větší, než Slunce. Přítomnost černé díry v kupě by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd v Trapézu. Při vzdálenosti Mlhoviny v Orionu asi 1500 světelných let je tak tato černá díra nejbližší známou černou dírou od Země.

Štítky: Hvězdokupa, M42, Černá díra, Mlhovina Orion, Trapéz


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »