Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci Orionu

Uznání: Image Data - Hubble Legacy Archive, Processing - Robert Gendler

Poblíž středu tohoto ostrého kosmického portrétu přímo ze srdce Mlhoviny v Orionu jsou čtyři horké, hmotné hvězdy známé jako Trapéz. Nacházejí se v oblasti o poloměru asi 1,5 světelných let a dominují jádru husté hvězdokupy uvnitř Mlhoviny v Orionu. Viditelnou záři celé komplexní hvězdotvorné oblasti pohání ultrafialové ionizující záření hvězd Trapézu, především z nejjasnější hvězdy Theta 1 Orionis C. Hvězdokupa v Mlhovině Orion je stará asi 3 milióny let a ve svých ranných letech byla ještě kompaktnější, jelikož nedávná dynamická studie ukazuje, že únikové srážky hvězd v mladém věku vytvořily černou díru o hmotnosti 100 krát větší, než Slunce. Přítomnost černé díry v kupě by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd v Trapézu. Při vzdálenosti Mlhoviny v Orionu asi 1500 světelných let je tak tato černá díra nejbližší známou černou dírou od Země.

Štítky: Hvězdokupa, M42, Černá díra, Mlhovina Orion, Trapéz


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »