Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jen s omezením difrakcí

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Chtěli jste se někdy podívat okulárem velkého dalekohledu ve vesmíru? Pokud ano, tak byste uviděli ostrý pohled, který by byl omezen jen difrakcí. Úhlové rozlišení vašeho pohledu omezeného jen difrakcí by bylo určeno pouze vlnovou délkou světla a průměrem čočky nebo zrcadla dalekohledu, nikoliv rozmazáním atmosférou, které sužuje pozemské pozorovatele, zkrátka větší průměr, ostřejší obraz. Na tomto pracovním pozemském snímku se ke zrušení rozmazání atmosférou využívá nový systém aktivní adaptivní optiky MagAO při vizuálním pozorování slavné dvojhvězdy alfa Centauri. Astronom Laird Close si při testování systému u okuláru 6,5 metrového dalekohledu Magellan Clay v observatoři Las Campanas užívá historického pohledu pouze s omezením difrakcí (vložený obrázek) a velké zdánlivé vzdálenosti, která dělí blízkou podvojnou soustavu bez nutnosti cestovat na nízkou oběžnou dráhu Země.

Štítky: Adaptivní optika, Alpha centauri, Difrakční omezení


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »