Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jen s omezením difrakcí

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Chtěli jste se někdy podívat okulárem velkého dalekohledu ve vesmíru? Pokud ano, tak byste uviděli ostrý pohled, který by byl omezen jen difrakcí. Úhlové rozlišení vašeho pohledu omezeného jen difrakcí by bylo určeno pouze vlnovou délkou světla a průměrem čočky nebo zrcadla dalekohledu, nikoliv rozmazáním atmosférou, které sužuje pozemské pozorovatele, zkrátka větší průměr, ostřejší obraz. Na tomto pracovním pozemském snímku se ke zrušení rozmazání atmosférou využívá nový systém aktivní adaptivní optiky MagAO při vizuálním pozorování slavné dvojhvězdy alfa Centauri. Astronom Laird Close si při testování systému u okuláru 6,5 metrového dalekohledu Magellan Clay v observatoři Las Campanas užívá historického pohledu pouze s omezením difrakcí (vložený obrázek) a velké zdánlivé vzdálenosti, která dělí blízkou podvojnou soustavu bez nutnosti cestovat na nízkou oběžnou dráhu Země.

Štítky: Adaptivní optika, Alpha centauri, Difrakční omezení


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »