Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Až bude na severu Vega

Uznání a copyright: Miguel Claro | Dark Sky Alqueva

Za pouhých asi 12 000 let se Polárkou stane Vega, nejbližší jasná hvězda k severnímu nebeskému pólu naší planety. Až tehdy postavíte svoji kameru na stativ, tak jak se Země otáčí kolem své osy, tak dlouhé expozice noční oblohy ukáží soustředné oblouky hvězdných stop se středem blízko Vegy. Pochopitelně, že v současnosti je jasnou hvězdou příhodně blízko severnímu nebeskému pólu Polárka, ale to se změní, jelikož zemská osa koná precesní pohyb, podobně jako rotující káča, s precesní periodou asi 26 000 let. Pokud máte kameru nachystanou nyní a nechcete čekat 12 000 let, až se polárkou stane Vega, tak vezměte do úvahy tuto vynalézavou demonstraci současných hvězdných stop (vlevo) a hvězdných stop jak budou vypadat v roce 14000. Oba snímky byly pořízeny v dubnu v oblasti tmavé oblohy Alqueva v Alentejo v Portugalsku. Pro vytvoření hvězdných stop se středem u Vegy astronom Miguel Claro kombinoval dvě montáže pro sledování hvězd a tak vytvořil zdánlivý pohyb kolem budoucího pozemského severního nebeského pólu.

Štítky: Vega, Polaris, Severní nebeský pól, Precession, Stopy hvězd


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »