Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá zaprášená obloha

Uznání a copyright: Scott Rosen

Tato široká mozaika sleduje tmavé a slabé reflekční mlhoviny v oblasti plodného molekulárního mračna na zaprášené obloze v souhvězdí Býka (Taurus) a v Orionově rameni naší Mléčné dráhy. Šestistupňové zorné pole začíná dlouhou temnou mlhovinou LDN 1495, která se táhne dole vlevo a sahá za mlhovinu ptačího vzhledu (hlavou dolů) LBN 777, Orlí mládě níže vpravo. Rozptýlené slabší hvězdy v Býkovi obklopují malé modravé reflekční mlhoviny, přičemž tento pohled bývá často pominut ve prospěch známějších a jasnějších nebeských podívaných v tomto souhvězdí. Nažloutlá mlhovina VdB 27 vlevo nahoře se váže s mladou proměnnou hvězdou RY Tau. Molekulární mračno v Býkovi vzdálené zhruba jen 400 světelných let je jednou z nejbližších oblastí vzniku hvězd o nízké hmotnosti. Tmavý pohled v této vzdálenosti zabírá něco přes 40 světelných let.

Štítky: Tmavá mlhovina, Lbn777, Ldn1495, Vdb27, Taurus, Molekulární mračno


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »