Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá zaprášená obloha

Uznání a copyright: Scott Rosen

Tato široká mozaika sleduje tmavé a slabé reflekční mlhoviny v oblasti plodného molekulárního mračna na zaprášené obloze v souhvězdí Býka (Taurus) a v Orionově rameni naší Mléčné dráhy. Šestistupňové zorné pole začíná dlouhou temnou mlhovinou LDN 1495, která se táhne dole vlevo a sahá za mlhovinu ptačího vzhledu (hlavou dolů) LBN 777, Orlí mládě níže vpravo. Rozptýlené slabší hvězdy v Býkovi obklopují malé modravé reflekční mlhoviny, přičemž tento pohled bývá často pominut ve prospěch známějších a jasnějších nebeských podívaných v tomto souhvězdí. Nažloutlá mlhovina VdB 27 vlevo nahoře se váže s mladou proměnnou hvězdou RY Tau. Molekulární mračno v Býkovi vzdálené zhruba jen 400 světelných let je jednou z nejbližších oblastí vzniku hvězd o nízké hmotnosti. Tmavý pohled v této vzdálenosti zabírá něco přes 40 světelných let.

Štítky: Tmavá mlhovina, Lbn777, Ldn1495, Vdb27, Taurus, Molekulární mračno


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »