Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6240: Splynutí galaxií

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI / AURA), A. Evans (U. Virginia / NRAO / Stony Brook U.)

NGC 6240 nabízí vzácný, blízký pohled na kosmickou katastrofu v jejích posledních dějstvích. Zhruba 400 miliónů světelných let daleko se v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) odehrává titánská srážka galaxie s galaxií. Slučující se galaxie vyvrhly zkroucené slapové ohony hvězd, plynu a prachu a ty podstupují překotně rychlý vznik hvězd. Obě superhmotné černé díry z obou původních galaktických jader splynou do jedné, ještě hmotnější černé díry a brzy zůstane pouze jedna velká galaxie. Tento obraz je kompozitem snímků úzkopásmových, a z blízké infračervené oblasti až po viditelnou z Hubblových kamer ACS a WPC3 a v odhadované vzdálenosti NGC 6240 zabírá přes 300 000 světelných let.

Štítky: Srážka, Galaxie, Merger, Černá díra


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »