Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6240: Splynutí galaxií

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI / AURA), A. Evans (U. Virginia / NRAO / Stony Brook U.)

NGC 6240 nabízí vzácný, blízký pohled na kosmickou katastrofu v jejích posledních dějstvích. Zhruba 400 miliónů světelných let daleko se v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) odehrává titánská srážka galaxie s galaxií. Slučující se galaxie vyvrhly zkroucené slapové ohony hvězd, plynu a prachu a ty podstupují překotně rychlý vznik hvězd. Obě superhmotné černé díry z obou původních galaktických jader splynou do jedné, ještě hmotnější černé díry a brzy zůstane pouze jedna velká galaxie. Tento obraz je kompozitem snímků úzkopásmových, a z blízké infračervené oblasti až po viditelnou z Hubblových kamer ACS a WPC3 a v odhadované vzdálenosti NGC 6240 zabírá přes 300 000 světelných let.

Štítky: Srážka, Galaxie, Merger, Černá díra


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »