Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6240: Splynutí galaxií

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI / AURA), A. Evans (U. Virginia / NRAO / Stony Brook U.)

NGC 6240 nabízí vzácný, blízký pohled na kosmickou katastrofu v jejích posledních dějstvích. Zhruba 400 miliónů světelných let daleko se v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) odehrává titánská srážka galaxie s galaxií. Slučující se galaxie vyvrhly zkroucené slapové ohony hvězd, plynu a prachu a ty podstupují překotně rychlý vznik hvězd. Obě superhmotné černé díry z obou původních galaktických jader splynou do jedné, ještě hmotnější černé díry a brzy zůstane pouze jedna velká galaxie. Tento obraz je kompozitem snímků úzkopásmových, a z blízké infračervené oblasti až po viditelnou z Hubblových kamer ACS a WPC3 a v odhadované vzdálenosti NGC 6240 zabírá přes 300 000 světelných let.

Štítky: Srážka, Galaxie, Merger, Černá díra


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »