Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útes čnící na kometě 67P

Uznání a licence: ESA, Rosetta, NAVCAM

Co to ční za štěrkem posetým kopcem na kometě Čurjumov–Gerasimenko(vá)? Drsný útes. Neobvyklé jádro komety 67P/Čurjumov–Gerasimenko(vá) vede se svými dvěma laloky k neobvyklým a dramatickým pohledům, z nichž jeden takový zachytila kosmická sonda Rosetta, která ke kometě doletěla minulé září. Snímek kometární krajiny zabírá asi 850 metrů, byl pořízen minulý říjen a digitálně zpracován. Jak se kometa Čurjumov–Gerasimenko(vá) blíží ke svému periheliu v srpnu, tak z ní raší spousta výtrysků. Rosetta při tom všem nadále naslouchá možným signálům z modulu Philae, který na jádře v listopadu přistál, ale odrazil se do neznámé oblasti na povrchu. Pokud bude Philae nově vystaven slunečnímu světlu, tak by mohl získat dost energie, aby začal s Rosettou komunikovat.

Klikněte Vesmírem: Generátor náhodných APODů.

Štítky: 67p, Kometa


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »