Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útes čnící na kometě 67P

Uznání a licence: ESA, Rosetta, NAVCAM

Co to ční za štěrkem posetým kopcem na kometě Čurjumov–Gerasimenko(vá)? Drsný útes. Neobvyklé jádro komety 67P/Čurjumov–Gerasimenko(vá) vede se svými dvěma laloky k neobvyklým a dramatickým pohledům, z nichž jeden takový zachytila kosmická sonda Rosetta, která ke kometě doletěla minulé září. Snímek kometární krajiny zabírá asi 850 metrů, byl pořízen minulý říjen a digitálně zpracován. Jak se kometa Čurjumov–Gerasimenko(vá) blíží ke svému periheliu v srpnu, tak z ní raší spousta výtrysků. Rosetta při tom všem nadále naslouchá možným signálům z modulu Philae, který na jádře v listopadu přistál, ale odrazil se do neznámé oblasti na povrchu. Pokud bude Philae nově vystaven slunečnímu světlu, tak by mohl získat dost energie, aby začal s Rosettou komunikovat.

Klikněte Vesmírem: Generátor náhodných APODů.

Štítky: 67p, Kometa


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »