Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útes čnící na kometě 67P

Uznání a licence: ESA, Rosetta, NAVCAM

Co to ční za štěrkem posetým kopcem na kometě Čurjumov–Gerasimenko(vá)? Drsný útes. Neobvyklé jádro komety 67P/Čurjumov–Gerasimenko(vá) vede se svými dvěma laloky k neobvyklým a dramatickým pohledům, z nichž jeden takový zachytila kosmická sonda Rosetta, která ke kometě doletěla minulé září. Snímek kometární krajiny zabírá asi 850 metrů, byl pořízen minulý říjen a digitálně zpracován. Jak se kometa Čurjumov–Gerasimenko(vá) blíží ke svému periheliu v srpnu, tak z ní raší spousta výtrysků. Rosetta při tom všem nadále naslouchá možným signálům z modulu Philae, který na jádře v listopadu přistál, ale odrazil se do neznámé oblasti na povrchu. Pokud bude Philae nově vystaven slunečnímu světlu, tak by mohl získat dost energie, aby začal s Rosettou komunikovat.

Klikněte Vesmírem: Generátor náhodných APODů.

Štítky: 67p, Kometa


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »