Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická analema

Uznání a copyright: Adrianos Golemis

Vrací se Slunce každý den na stejné místo na obloze? Ne. Lepší a názornější odpovědí na tuto otázku je analema, složený obraz pořízený ze stejného místa ve stejnou denní dobu během celého roku. Díváte se na analemu, která byla pořízena navzdory nízkým teplotám a prudkým větrům u stanice Concordia v Antarktidě. Na digitálním kompozitním obrazu, který je zřejmě první analemou z Antarktidy, byla poloha Slunce zachycena po mnoho dní vždy v 16 hodin odpoledne. Důvodem toho, že na obrázku jsou polohy Slunce jen od září do března je skutečnost, že Slunce je po zbytek roku pod obzorem. Dnes je rovnodennost a tak Slunce na jižním pólu vychází poprvé po šesti měsících a nezapadne až do příští rovnodennosti v březnu, nehledě na výrazné atmosférické refrakční jevy. Naopak, Slunce na severním pólu dnes po šesti měsících denního světla zapadá. Pro celou Zemi mezi póly dnešní rovnodennost znamená, že den i noc jsou dlouhé 12 hodin.

Sledujet APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Analemma, Antarktida, Rovnodennost


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »