Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická analema

Uznání a copyright: Adrianos Golemis

Vrací se Slunce každý den na stejné místo na obloze? Ne. Lepší a názornější odpovědí na tuto otázku je analema, složený obraz pořízený ze stejného místa ve stejnou denní dobu během celého roku. Díváte se na analemu, která byla pořízena navzdory nízkým teplotám a prudkým větrům u stanice Concordia v Antarktidě. Na digitálním kompozitním obrazu, který je zřejmě první analemou z Antarktidy, byla poloha Slunce zachycena po mnoho dní vždy v 16 hodin odpoledne. Důvodem toho, že na obrázku jsou polohy Slunce jen od září do března je skutečnost, že Slunce je po zbytek roku pod obzorem. Dnes je rovnodennost a tak Slunce na jižním pólu vychází poprvé po šesti měsících a nezapadne až do příští rovnodennosti v březnu, nehledě na výrazné atmosférické refrakční jevy. Naopak, Slunce na severním pólu dnes po šesti měsících denního světla zapadá. Pro celou Zemi mezi póly dnešní rovnodennost znamená, že den i noc jsou dlouhé 12 hodin.

Sledujet APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Analemma, Antarktida, Rovnodennost


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »