Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická analema

Uznání a copyright: Adrianos Golemis

Vrací se Slunce každý den na stejné místo na obloze? Ne. Lepší a názornější odpovědí na tuto otázku je analema, složený obraz pořízený ze stejného místa ve stejnou denní dobu během celého roku. Díváte se na analemu, která byla pořízena navzdory nízkým teplotám a prudkým větrům u stanice Concordia v Antarktidě. Na digitálním kompozitním obrazu, který je zřejmě první analemou z Antarktidy, byla poloha Slunce zachycena po mnoho dní vždy v 16 hodin odpoledne. Důvodem toho, že na obrázku jsou polohy Slunce jen od září do března je skutečnost, že Slunce je po zbytek roku pod obzorem. Dnes je rovnodennost a tak Slunce na jižním pólu vychází poprvé po šesti měsících a nezapadne až do příští rovnodennosti v březnu, nehledě na výrazné atmosférické refrakční jevy. Naopak, Slunce na severním pólu dnes po šesti měsících denního světla zapadá. Pro celou Zemi mezi póly dnešní rovnodennost znamená, že den i noc jsou dlouhé 12 hodin.

Sledujet APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Analemma, Antarktida, Rovnodennost


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »