Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktická analema

Uznání a copyright: Adrianos Golemis

Vrací se Slunce každý den na stejné místo na obloze? Ne. Lepší a názornější odpovědí na tuto otázku je analema, složený obraz pořízený ze stejného místa ve stejnou denní dobu během celého roku. Díváte se na analemu, která byla pořízena navzdory nízkým teplotám a prudkým větrům u stanice Concordia v Antarktidě. Na digitálním kompozitním obrazu, který je zřejmě první analemou z Antarktidy, byla poloha Slunce zachycena po mnoho dní vždy v 16 hodin odpoledne. Důvodem toho, že na obrázku jsou polohy Slunce jen od září do března je skutečnost, že Slunce je po zbytek roku pod obzorem. Dnes je rovnodennost a tak Slunce na jižním pólu vychází poprvé po šesti měsících a nezapadne až do příští rovnodennosti v březnu, nehledě na výrazné atmosférické refrakční jevy. Naopak, Slunce na severním pólu dnes po šesti měsících denního světla zapadá. Pro celou Zemi mezi póly dnešní rovnodennost znamená, že den i noc jsou dlouhé 12 hodin.

Sledujet APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Analemma, Antarktida, Rovnodennost


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »