Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna mammatus nad Saskatchewanem

Uznání a licence: Craig Lindsay, Wikipedia

Proč je to mračno tak bublinaté? Normálně je spodek mračna plochý. Tu plochost způsobuje vlhký teplý vzduch, který stoupá a ochlazuje se, takže při určité teplotě kondenzuje do vodních kapiček, což obvykle odpovídá velmi specifické výšce. Jak vodní kapky narůstají, tak vzniká neprůhledný mrak. Za stejných podmínek se ovšem mohou vyvinout v mračnech kapsy, které obsahují velké kapky vody nebo ledu, které pak padají do čistého vzduchu, kde se vypařují. Takové kapsy mohou vznikat v turbulentním vzduchu poblíž bouřek. Výsledkem mohou být mračna mammatus, která vypadají zvláště výrazně při osvětlení sluncem ze strany. Tato mračna mammatus byla vyfotografována nad městem Regina v Saskatchewanu v Kanadě v létě 2012.

Štítky: Mammatus clouds, Saskatchewan, Thunderstorm


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »