Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž na jižní obloze

Uznání a copyright: Carlos Fairbairn

Už jste někdy viděli Jižní kříž? Toto slavné souhvězdí je nejlépe vidět z jižní polokoule Země. Čtyři jasné hvězdy, které vyznačují Jižní kříž, jsou na snímku pořízeném z Rio de Janeiro v Brazílii vidět právě nad obzorem. Vlevo v tomto souhvězdí, též známého jako Kříž, je oranžová hvězda gama Crucis. Uprostřed mozaiky stoupá pás hvězd, prachu a plynu, který je součástí naší Mléčné dráhy. Vpravo od Jižního kříže je temná mlhovina Uhelný pytel a ta jasná mlhovina nahoře je mlhovina Carina (Lodní kýl). Jižní kříž je tak slavné souhvězdí, že je i na australské vlajce.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo Twitteru.

Štítky: Coal Sack Nebula, Jižní kříž, Mlhovina Lodní záď


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »