Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když se srazí černé díry, video

Uznání videa a copyright: Simulating Extreme Spacetimes Collaboration

Co se stane, když se srazí dvě černé díry? K takovým extrémním případům nejspíše dochází v centrech slučujících se galaxií a ve vícenásobných hvězdných soustavách. Ve videu je vidět počítačová animace závěrečných fází takového slučování, přičemž dochází k výrazným jevům gravitační čočky, které se projevují na hvězdném poli v pozadí. Temné oblasti značí horizonty událostí této dynamické dvojice, zatímco okolní prstenec posunutých hvězd v pozadí ukazuje na polohu kombinovaného Einsteinova prstence. Všechny hvězdy pozadí nejenom, že mají viditelné obrazy vně tohoto Einsteinova prstence, ale také mají jeden nebo více doprovodných obrazů, které jsou vidět uvnitř. Obě černé díry nakonec splynou. Závěrečná fáze takového splynutí může poskytnout silný a předvídatelný záblesk gravitačního záření, tolik hledané formě záření jiné než světlo, která zatím nebyla nikdy přímo pozorována.

Video s vesmírou hudbou: Snímky APODu ze září 2015.



Oprava: Na nedokončený překlad upozornil Jan Pospíšil.

Štítky: Video, Gravitační záření, Zobrazení gravitační čočkou, Černá díra


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »