Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní pól Saturnova Enceladu plný zlomů

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Severní pól Saturnova měsíce Enceladu je nečekaně fascinující a komplexní. Před posledním průletem kosmické sondy Cassini byly severní oblasti známy většinou jen pro neobvykle vysoký výskyt kráterů. Bezprecedentně podrobné snímky z průletu minulý týden, včetně snímku na který se díváte, ukázaly očekávané krátery spolu s neočekávanými a okrouhlými vzory malebných prasklin a zlomů. V nízkých šířkách byl zaznamenám popraskaný terén s hlubokými kaňony zvanými tygří pruhy u jižního pólu Enceladu. Zlomy mohou znamenat globální souvislost mezi povrchem a potenciálními moři pod ním, která mohou být pro příští výpravy cílem při pátrání po známkách života.

Ohlédnutí zpět: Dnešek v historii APODu

Štítky: Enceladus, Saturn, Zlomy


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »