Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní pól Saturnova Enceladu plný zlomů

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Severní pól Saturnova měsíce Enceladu je nečekaně fascinující a komplexní. Před posledním průletem kosmické sondy Cassini byly severní oblasti známy většinou jen pro neobvykle vysoký výskyt kráterů. Bezprecedentně podrobné snímky z průletu minulý týden, včetně snímku na který se díváte, ukázaly očekávané krátery spolu s neočekávanými a okrouhlými vzory malebných prasklin a zlomů. V nízkých šířkách byl zaznamenám popraskaný terén s hlubokými kaňony zvanými tygří pruhy u jižního pólu Enceladu. Zlomy mohou znamenat globální souvislost mezi povrchem a potenciálními moři pod ním, která mohou být pro příští výpravy cílem při pátrání po známkách života.

Ohlédnutí zpět: Dnešek v historii APODu

Štítky: Enceladus, Saturn, Zlomy


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »