Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedmnáct set kilometrů nad Enceladem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Nahoře je jeden z nejbližších dosud pořízených snímků Saturnova led chrlícího měsíce Enceladus. Tento snímek byl pořízen minulý týden sondou Cassini při průletu kolem této popraskané ledové koule z výšky asi 1700 kilometrů. Na velice podrobném snímku aktivní oblasti tygřích pruhů na Enceladu lze rozlišit útvary velikosti autobusu. Tato podivná měsíční krajina posetá brázdami a kopci postrádající krátery se velice liší od jiných měsíců a planet. Kosmičtí pionýři se mohou divit, kde by na tak velice zvrásněném povrchu mohla přistát budoucí sonda při hledání čerstvého ledu, podpovrchových moří nebo dokonce indikátorů života. I když se povrch Enceladu na snímku se zvýšeným kontrastem nahoře jeví tmavý, tak je přesto pokrytý jedním z nejjasnějších ledů v celé sluneční soustavě, který odráží asi 99% světla, které na něj dopadá. Sonda Cassini má kolem Enceladu proletět ještě přinejmenším 5 krát, aby pomohla lépe porozumět tomuto záhadnému světu.

Štítky: Cassini, Enceladus, Flyby


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »