Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon a malé měsíce Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI

Jak vypadají měsíce Pluta? Před desetiletím byl znám pouze největší měsíc Charon, ovšem nikoliv jak vypadá. Když se připravovala a odstartovala kosmická sonda New Horizons, tak byly na snímcích z Hubbla identifikovány další měsíce, ovšem jen jako světelné body. Sonda New Horizons toto léto konečně prolétla kolem Pluta a podrobně vyfotografovala Pluto a Charon, ale pořídila také snímky měsíců Styx, Nix, Kerberos a Hydra, nejlepší, jaké mohla. Na kompozitním obrázku jsou vidět výsledky, je vidět, že každý měsíc má zřetelný tvar, ale jeho komplexitu lze jen tušit. Přestože tyto snímky nemají dostatečné rozlišení, tak je to to nejlepší, co nyní lidstvo má. To proto, že měsíce jsou příliš malé a vzdálené, než aby je současné pozemské dalekohledy dokázaly rozlišit a žádné nové sondy k Plutu se neplánují.

Galerie: Říjnová konjunkce Venuše, Jupiteru a Marsu.

Štítky: Pluto, New horizons, Měsíce


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »