Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon a malé měsíce Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI

Jak vypadají měsíce Pluta? Před desetiletím byl znám pouze největší měsíc Charon, ovšem nikoliv jak vypadá. Když se připravovala a odstartovala kosmická sonda New Horizons, tak byly na snímcích z Hubbla identifikovány další měsíce, ovšem jen jako světelné body. Sonda New Horizons toto léto konečně prolétla kolem Pluta a podrobně vyfotografovala Pluto a Charon, ale pořídila také snímky měsíců Styx, Nix, Kerberos a Hydra, nejlepší, jaké mohla. Na kompozitním obrázku jsou vidět výsledky, je vidět, že každý měsíc má zřetelný tvar, ale jeho komplexitu lze jen tušit. Přestože tyto snímky nemají dostatečné rozlišení, tak je to to nejlepší, co nyní lidstvo má. To proto, že měsíce jsou příliš malé a vzdálené, než aby je současné pozemské dalekohledy dokázaly rozlišit a žádné nové sondy k Plutu se neplánují.

Galerie: Říjnová konjunkce Venuše, Jupiteru a Marsu.

Štítky: Pluto, New horizons, Měsíce


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »