Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon a malé měsíce Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins U. APL, SwRI

Jak vypadají měsíce Pluta? Před desetiletím byl znám pouze největší měsíc Charon, ovšem nikoliv jak vypadá. Když se připravovala a odstartovala kosmická sonda New Horizons, tak byly na snímcích z Hubbla identifikovány další měsíce, ovšem jen jako světelné body. Sonda New Horizons toto léto konečně prolétla kolem Pluta a podrobně vyfotografovala Pluto a Charon, ale pořídila také snímky měsíců Styx, Nix, Kerberos a Hydra, nejlepší, jaké mohla. Na kompozitním obrázku jsou vidět výsledky, je vidět, že každý měsíc má zřetelný tvar, ale jeho komplexitu lze jen tušit. Přestože tyto snímky nemají dostatečné rozlišení, tak je to to nejlepší, co nyní lidstvo má. To proto, že měsíce jsou příliš malé a vzdálené, než aby je současné pozemské dalekohledy dokázaly rozlišit a žádné nové sondy k Plutu se neplánují.

Galerie: Říjnová konjunkce Venuše, Jupiteru a Marsu.

Štítky: Pluto, New horizons, Měsíce


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »