Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Hlava čarodějnice

Uznání a copyright: Jeff Signorelli

Jen dřina, dřina a trápení; ať jen oheň plane a kotel bublá: možná, že by měl Macbeth požádat o konzultaci mlhovinu Hlava čarodějnice. Tato sugestivně tvarovaná kosmická čarodějka a reflekční mlhovina je ovšem asi 800 světelných let daleko. Její děsivá tvář žhne vedle jasné hvězdy Rigel v Orionu, která je hned za pravým okrajem obrázku. Jedná se o mezihvězdé mračno prachu a plynu, velké asi 70 světelných let, formálně zvané IC 2118, jehož prachová zrna odrážejí světlo z hvězdy Rigel. Barvy mlhoviny na tomto kompozitním portrétu způsobuje nejenom intenzivní namodralé světlo hvězdy, ale také prachová zrna, která modré světlo rozptylují efektivněji, než světlo červené. Stejný fyzikální proces způsobuje pozemskou denní modrou oblohu, i když na Zemi světlo rozptylují molekuly dusíku a kyslíku v atmosféře.

Štítky: Ic2188, Reflekční mlhovina, Orion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »