Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtveřice u Velkého solného jezera

Uznání a copyright: Michael Wilson

Byla to ukázková obloha pro děti. Tři děti, tři planety, Měsíc, hvězda, letadlo a máma jsou na jediném snímku z počátku září 2005 vedle Velkého solného jezera (Great Salt Lake) v Utahu v USA. Když pomineme letadlo a tu čtveřici na zemi, tak podobné čtyřnásobné setkání na nebi bylo vidět na celém světě minulý týden. Nejsnáze lze spatřit srpek Měsíce, který je na snímku zřetelně nejjasnějším tělesem na obloze. Planetou nejvýše na nebi je Venuše, vpravo od ní je Jupiter. Hned pod Venuší čtveřici zaplňuje jasná hvězda Spica. Čára daleko vpravo je letadlo. Máma sedí. Děda si vychutnává krásu okamžiku a pořídil tento snímek. Na předúsvitové obloze je tento týden vidět podobná konjunkce planet.

Štítky: Venuše, Jupiter, Západ slunce


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »