Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtveřice u Velkého solného jezera

Uznání a copyright: Michael Wilson

Byla to ukázková obloha pro děti. Tři děti, tři planety, Měsíc, hvězda, letadlo a máma jsou na jediném snímku z počátku září 2005 vedle Velkého solného jezera (Great Salt Lake) v Utahu v USA. Když pomineme letadlo a tu čtveřici na zemi, tak podobné čtyřnásobné setkání na nebi bylo vidět na celém světě minulý týden. Nejsnáze lze spatřit srpek Měsíce, který je na snímku zřetelně nejjasnějším tělesem na obloze. Planetou nejvýše na nebi je Venuše, vpravo od ní je Jupiter. Hned pod Venuší čtveřici zaplňuje jasná hvězda Spica. Čára daleko vpravo je letadlo. Máma sedí. Děda si vychutnává krásu okamžiku a pořídil tento snímek. Na předúsvitové obloze je tento týden vidět podobná konjunkce planet.

Štítky: Venuše, Jupiter, Západ slunce


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »