Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtveřice u Velkého solného jezera

Uznání a copyright: Michael Wilson

Byla to ukázková obloha pro děti. Tři děti, tři planety, Měsíc, hvězda, letadlo a máma jsou na jediném snímku z počátku září 2005 vedle Velkého solného jezera (Great Salt Lake) v Utahu v USA. Když pomineme letadlo a tu čtveřici na zemi, tak podobné čtyřnásobné setkání na nebi bylo vidět na celém světě minulý týden. Nejsnáze lze spatřit srpek Měsíce, který je na snímku zřetelně nejjasnějším tělesem na obloze. Planetou nejvýše na nebi je Venuše, vpravo od ní je Jupiter. Hned pod Venuší čtveřici zaplňuje jasná hvězda Spica. Čára daleko vpravo je letadlo. Máma sedí. Děda si vychutnává krásu okamžiku a pořídil tento snímek. Na předúsvitové obloze je tento týden vidět podobná konjunkce planet.

Štítky: Venuše, Jupiter, Západ slunce


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2020 F3 (NEOWISE) nad Klínovcem.

Kometa 8° nad obzorem, Slunce 14° pod obzorem.

Další informace »