Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtveřice u Velkého solného jezera

Uznání a copyright: Michael Wilson

Byla to ukázková obloha pro děti. Tři děti, tři planety, Měsíc, hvězda, letadlo a máma jsou na jediném snímku z počátku září 2005 vedle Velkého solného jezera (Great Salt Lake) v Utahu v USA. Když pomineme letadlo a tu čtveřici na zemi, tak podobné čtyřnásobné setkání na nebi bylo vidět na celém světě minulý týden. Nejsnáze lze spatřit srpek Měsíce, který je na snímku zřetelně nejjasnějším tělesem na obloze. Planetou nejvýše na nebi je Venuše, vpravo od ní je Jupiter. Hned pod Venuší čtveřici zaplňuje jasná hvězda Spica. Čára daleko vpravo je letadlo. Máma sedí. Děda si vychutnává krásu okamžiku a pořídil tento snímek. Na předúsvitové obloze je tento týden vidět podobná konjunkce planet.

Štítky: Venuše, Jupiter, Západ slunce


22. vesmírný týden 2023

22. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 5. do 4. 6. 2023. Měsíc mění fázi od čtvrti k úplňku. Mars projde zdánlivě přes hvězdokupu Jesličky. Aktivita Slunce je pořád vysoká a viděli jsme řadu zajímavých úkazů. Na ISS je druhá návštěvnická soukromá mise Axiom-2 a dorazila nákladní loď Progress MS-23. Proběhl další test miniraketoplánu VSS Unity. Před 20 lety se k Marsu vydala evropská sonda Mars Express a před 40 lety k Venuši Veněra 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Vybavenie: EQ5Pro, GSO Newton astrograf 150/600, Baader Astro Foil, APS auto Teleplus 2x telekonverter, Canon 60D, FHC BT autofocuser. Software: PIPP, AutoStakkert (25%), Adobe photoshop, Giotto. 456x1/8000 ISO800.

Další informace »