Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtveřice u Velkého solného jezera

Uznání a copyright: Michael Wilson

Byla to ukázková obloha pro děti. Tři děti, tři planety, Měsíc, hvězda, letadlo a máma jsou na jediném snímku z počátku září 2005 vedle Velkého solného jezera (Great Salt Lake) v Utahu v USA. Když pomineme letadlo a tu čtveřici na zemi, tak podobné čtyřnásobné setkání na nebi bylo vidět na celém světě minulý týden. Nejsnáze lze spatřit srpek Měsíce, který je na snímku zřetelně nejjasnějším tělesem na obloze. Planetou nejvýše na nebi je Venuše, vpravo od ní je Jupiter. Hned pod Venuší čtveřici zaplňuje jasná hvězda Spica. Čára daleko vpravo je letadlo. Máma sedí. Děda si vychutnává krásu okamžiku a pořídil tento snímek. Na předúsvitové obloze je tento týden vidět podobná konjunkce planet.

Štítky: Venuše, Jupiter, Západ slunce


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

ohnisko 52,5mm, složeno 64 snímků

Další informace »