Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stavba Mezinárodní kosmické stanice

Uznání animace: NASA's Johnson Space Center

Je to největší a nejdůmyslnější objekt, který byl kdy postaven mimo Zemi. Mezinárodní kosmická stanice (ISS) si vyžádala početné lety do vesmíru a více než desetiletí ke své stavbě, ale nyní je jedinečným příbytkem lidstva na zemské orbitě oběžné a je směsí důmyslných orbitálních laboratoří, které zkoumají všechno od tvorby nových materiálů a léků v prostředí mikrogravitace, přes limity lidského těla, až po složení vesmíru. ISS tento měsíc slaví 15 let nepřetržitého osídlení lidmi. ISS doposud navštívili kosmonauti z 15 zemí a vedou ji mezinárodní partnerské organizace NASA (USA), Roscosmos (Rusko), CSA (Kanada), JAXA (Japonsko) a ESA (Evropa). Na animaci je vidět konstrukce ISS část po části od roku 1998 do roku 2011. ISS má délku fotbalového hřiště a stanici lze spatřit jako neobvykle jasný bod, který se pomalu sune nad hlavou kohokoliv, kdo ví, kdy a kam se dívat.

Štítky: ISS, Low Earth orbit, Space shuttle, Video


21. vesmírný týden 2023

21. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 5. do 28. 5. 2023. Měsíc dorůstá do první čtvrti a na večerní obloze se potká s jasnou planetou Venuší a slabším Marsem. Aktivita Slunce je poměrně vysoká. V galaxii M101 je možné vidět supernovu. Na ISS má dorazit druhá návštěvnická soukromá mise Axiom-2 v lodi Crew Dragon a také nákladní loď Progress MS-23. Před 100 lety se narodil Bohumil Maleček, který ve Valašském Meziříčí organizoval skupinu pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2022 A2 (PANSTARRS) v souhvězdí Andromedy.

Snímek komety C/2022 A2 (PANSTARRS) v souhvězdí Andromedy. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa měla podle efemeridy 15.0 magnitudy. Vzdálenost od Země byla 2.718 au, od Slunce 2.133 au. Pořízeno za nastupujícího svítání.

Další informace »