Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Jesús Vargas (Sky-Astrophotography) & Maritxu Poyal (Maritxu)

Hoří hvězda AE Aurigae? Ne. Přestože se AE Aurigae jmenuje planoucí hvězda, okolní mlhovina IC 405 se jmenuje mlhovina Planoucí hvězda a celá ta oblast má barvu ohně, tak nehoří. Oheň se obvykle definuje jako rychlé navazování molekulárního kyslíku, ke kterému dochází jen při dostatečném množství kyslíku a ve vysokoenergetickém prostředí s nízkým obsahem kyslíku, jako je tomu u hvězd, není důležitý. Materiál, který vypadá jako kouř, je většinou mezihvězdný vodík, ovšem obsahuje kouřovité tmavé filamenty z prachových zrn bohatých na uhlík. Jasná hvězda AE Aurigae je vidět vpravo poblíž středu mlhoviny, je tak žhavá, že je modrá a emituje světlo tak energetické, že z okolního plynu vyráží elektrony. Když pak proton znovu zachytí elektron, tak se emituje světlo a je vidět okolní emisní mlhovina. Mlhovina Planoucí hvězda na snímku se nachází asi 1500 světelných let daleko, měří asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vozky (Auriga).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: AE Aurigae, Flaming Star Nebula, Emisní mlhovina


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Má hezký dlouhý ocas

Další informace »