Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a mlhovina Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Jesús Vargas (Sky-Astrophotography) & Maritxu Poyal (Maritxu)

Hoří hvězda AE Aurigae? Ne. Přestože se AE Aurigae jmenuje planoucí hvězda, okolní mlhovina IC 405 se jmenuje mlhovina Planoucí hvězda a celá ta oblast má barvu ohně, tak nehoří. Oheň se obvykle definuje jako rychlé navazování molekulárního kyslíku, ke kterému dochází jen při dostatečném množství kyslíku a ve vysokoenergetickém prostředí s nízkým obsahem kyslíku, jako je tomu u hvězd, není důležitý. Materiál, který vypadá jako kouř, je většinou mezihvězdný vodík, ovšem obsahuje kouřovité tmavé filamenty z prachových zrn bohatých na uhlík. Jasná hvězda AE Aurigae je vidět vpravo poblíž středu mlhoviny, je tak žhavá, že je modrá a emituje světlo tak energetické, že z okolního plynu vyráží elektrony. Když pak proton znovu zachytí elektron, tak se emituje světlo a je vidět okolní emisní mlhovina. Mlhovina Planoucí hvězda na snímku se nachází asi 1500 světelných let daleko, měří asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vozky (Auriga).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: AE Aurigae, Flaming Star Nebula, Emisní mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »