Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Venuše nad Corona Del Mar Beach

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Srpek Měsíce prošel minulý týden okolo Venuše. Blízké setkání dvou nejjasnějších objektů noční oblohy poskytlo neobyčejnou příležitost pro četné pohledy na večerní oblohu krátce po západu Slunce. Toto setkání, jak ukazuje snímek nahoře, bylo zachyceno mezi mraky nad Corona Del Mar Beach ve státě Kalifornie, USA. Abychom byli přesnější, Měsíc prošel 23. února ve vzdálenosti pouhých tří stupňů od Venuše. Podobná konjunkce se odehraje příští měsíc, 24. března, kdy se Venuše dostane blízko nejvzdálenějšího bodu od Slunce, zatímco Měsíc projde jen o 2 stupně dále.

Štítky: Měsíc, Venuše, Konjunkce


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Magellanovy oblaky

Fotografováno v severním Chile poblíž hvězdárny Observatorio Cerro Mamalluca, fotoaparát Panasonic Lumix DMC FZ200 na stativu bez dalekohledu, clona 2,8, ISO 3200, exp. 15 sec, neupravováno. Nejsem astrofotograf, jedná se o amatérský pokus pořízený během cestování po Chile

Další informace »