Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa 67P ze sondy Rosetta

Uznání a licence: ESA, Rosetta, NAVCAM

Kosmická sonda Rosetta pokračuje v obletu a mapování komety Čurjumov-Gerasimenko(vá). Tato kosmická sonda brázdila desetiletí vnitřní Sluneční soustavu, až se v roce 2014 dostala do blízkosti komety a snímkuje neobvyklé kometární jádro s dvěma laloky. Na snímku pořízeném před rokem je vidět, jak z povrchu jádra uniká prach a plyn. I když se zde povrch komety zdá jasný, tak odráží jen asi pět procent dopadajícího viditelného světla, což jej činí tmavým jako uhlí. Kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko je dlouhá asi 4 kilometry a má tak nízkou povrchovou gravitaci, že by z ní kosmonaut mohl vyskočit. Minulý rok se kometa 67P, s Rosettou v závěsu, přiblížila ke Slunci a nyní letí zpět k nejvzdálenějšímu bodu své dráhy, těsně za orbitou Jupiteru.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1200+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Comet Churyumov–Gerasimenko, Rosetta, Jádro komety


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »