Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa 67P ze sondy Rosetta

Uznání a licence: ESA, Rosetta, NAVCAM

Kosmická sonda Rosetta pokračuje v obletu a mapování komety Čurjumov-Gerasimenko(vá). Tato kosmická sonda brázdila desetiletí vnitřní Sluneční soustavu, až se v roce 2014 dostala do blízkosti komety a snímkuje neobvyklé kometární jádro s dvěma laloky. Na snímku pořízeném před rokem je vidět, jak z povrchu jádra uniká prach a plyn. I když se zde povrch komety zdá jasný, tak odráží jen asi pět procent dopadajícího viditelného světla, což jej činí tmavým jako uhlí. Kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko je dlouhá asi 4 kilometry a má tak nízkou povrchovou gravitaci, že by z ní kosmonaut mohl vyskočit. Minulý rok se kometa 67P, s Rosettou v závěsu, přiblížila ke Slunci a nyní letí zpět k nejvzdálenějšímu bodu své dráhy, těsně za orbitou Jupiteru.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1200+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Comet Churyumov–Gerasimenko, Rosetta, Jádro komety


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »