Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzestup a pád supernovy 2015F

Uznání a copyright videa: Changsu Choi & Myungshin Im (Seoul National University)

Posaďte se a podívejte se na výbuch hvězdy. Tato supernova nastala, když Zemi obývali dinosauři, ale obrazy této události na Zemi dorazily teprve minulý rok. Supernovu 2015F objevil v březnu 2015 Berto Monard v blízké spirální galaxii NGC 2442 a byla dost jasná, aby se dala vidět i malými dalekohledy. Průběh jasnosti ukazuje, že se jedná o supernovu typu Ia, což je druh hvězdné exploze, která vznikne, když bílý trpaslík o velikosti Země získá z druhé složky, která se k němu blíží po spirále tolik hmoty, že jeho jádro překročí mez pro jadernou fúzi. Nalézání a sledování supernov typu Ia je zvláště důležité, protože se jejich jasnost dá použít jako kalibr, z jejich zdánlivé jasnosti lze odvodit jejich vzdálenost a tudíž se dá kalibrovat měřítko vzdáleností v celém vesmíru. Na videu je vidět, jak došlo k hvězdnému rozpadu, od snímků před explozí, když se zjasnila a pak několik měsíců, kdy jaderným štěpením poháněná supernova slábla. Zbytky SN2015F jsou nyní tak slabé, že se bez velkého dalekohledu nedají spatřit. Včera se noční obloha zase jednou rozzářila, tentokrát dokonce s ještě jasnější supernovou v ještě bližší galaxii Centaurus A.

Štítky: Supernova, Světelná křivkas, Výbuch


44. vesmírný týden 2024

44. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 10. do 3. 11. 2024. Měsíc je viditelný na ranní obloze a bude v novu. Na večerní obloze slábne kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a u Slunce zaniká zbytek z komety C/2024 S1 (ATLAS). Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, ale Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce opět zdobí aktivní skupina skvrn, silné erupce nám dávají naděje na polární záři. Crew Dragon s posádkou mise Crew-8 konečně dorazil z ISS. SpaceX nadále vypouští mnoho vláčků družic Starlink. Nově se můžeme setkat i s modrou barvou těchto družic. Problém představuje také náhlý rozpad družice Intelsat 33e na geostacionární dráze. Chystá se start pilotované lodi Šen-čou 19.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)

Canon EOS 77D s objektivem Canon EF 70-200/2.8 L IS USM@200mm.

Další informace »