Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fénix polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Hallgrimur P. Helgason; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Všichni ostatní pozorovatelé polární záře už odešli domů. Kolem 3:30 jedné klidné noci minulé září na Islandu už většina polárních září pohasla. Náhle z vesmíru přilétla nová sprška částic a zase rozsvítila atmosféru Země. V tom okamžiku se nečekaně objevila pareidolie připomínající úžasný tvar bájného obřího fénixe. S nachystanou kamerou byly hned rychle pořízeny dva snímky a bezprostředně poté následoval třetí snímek krajiny. Ta hora v pozadí je Helgafell a říčka v popředí se jmenuje Kaldá, asi 30 kilometrů na sever od hlavního města Islandu Rejakvíku. Zkušení pozorovatelé si jistě všimnou, že nad horou vlevo je souhvězdí Orion, zatímco nad středem snímku je vidět hvězdokupa Plejády. Tato nová polární záře trvala jen minutu a byla pryč, možná by tato zvláštní ozdoba zmizela zcela, nebýt zachycená na digitálně zkomponované mozaice snímků.

Štítky: Iceland, Polární záře, Pareidolie, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »