Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fénix polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Hallgrimur P. Helgason; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Všichni ostatní pozorovatelé polární záře už odešli domů. Kolem 3:30 jedné klidné noci minulé září na Islandu už většina polárních září pohasla. Náhle z vesmíru přilétla nová sprška částic a zase rozsvítila atmosféru Země. V tom okamžiku se nečekaně objevila pareidolie připomínající úžasný tvar bájného obřího fénixe. S nachystanou kamerou byly hned rychle pořízeny dva snímky a bezprostředně poté následoval třetí snímek krajiny. Ta hora v pozadí je Helgafell a říčka v popředí se jmenuje Kaldá, asi 30 kilometrů na sever od hlavního města Islandu Rejakvíku. Zkušení pozorovatelé si jistě všimnou, že nad horou vlevo je souhvězdí Orion, zatímco nad středem snímku je vidět hvězdokupa Plejády. Tato nová polární záře trvala jen minutu a byla pryč, možná by tato zvláštní ozdoba zmizela zcela, nebýt zachycená na digitálně zkomponované mozaice snímků.

Štítky: Iceland, Polární záře, Pareidolie, Mouse over


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »