Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fénix polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Hallgrimur P. Helgason; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Všichni ostatní pozorovatelé polární záře už odešli domů. Kolem 3:30 jedné klidné noci minulé září na Islandu už většina polárních září pohasla. Náhle z vesmíru přilétla nová sprška částic a zase rozsvítila atmosféru Země. V tom okamžiku se nečekaně objevila pareidolie připomínající úžasný tvar bájného obřího fénixe. S nachystanou kamerou byly hned rychle pořízeny dva snímky a bezprostředně poté následoval třetí snímek krajiny. Ta hora v pozadí je Helgafell a říčka v popředí se jmenuje Kaldá, asi 30 kilometrů na sever od hlavního města Islandu Rejakvíku. Zkušení pozorovatelé si jistě všimnou, že nad horou vlevo je souhvězdí Orion, zatímco nad středem snímku je vidět hvězdokupa Plejády. Tato nová polární záře trvala jen minutu a byla pryč, možná by tato zvláštní ozdoba zmizela zcela, nebýt zachycená na digitálně zkomponované mozaice snímků.

Štítky: Iceland, Polární záře, Pareidolie, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »