Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fénix polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Hallgrimur P. Helgason; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Všichni ostatní pozorovatelé polární záře už odešli domů. Kolem 3:30 jedné klidné noci minulé září na Islandu už většina polárních září pohasla. Náhle z vesmíru přilétla nová sprška částic a zase rozsvítila atmosféru Země. V tom okamžiku se nečekaně objevila pareidolie připomínající úžasný tvar bájného obřího fénixe. S nachystanou kamerou byly hned rychle pořízeny dva snímky a bezprostředně poté následoval třetí snímek krajiny. Ta hora v pozadí je Helgafell a říčka v popředí se jmenuje Kaldá, asi 30 kilometrů na sever od hlavního města Islandu Rejakvíku. Zkušení pozorovatelé si jistě všimnou, že nad horou vlevo je souhvězdí Orion, zatímco nad středem snímku je vidět hvězdokupa Plejády. Tato nová polární záře trvala jen minutu a byla pryč, možná by tato zvláštní ozdoba zmizela zcela, nebýt zachycená na digitálně zkomponované mozaice snímků.

Štítky: Iceland, Polární záře, Pareidolie, Mouse over


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »