Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fénix polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: Hallgrimur P. Helgason; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Všichni ostatní pozorovatelé polární záře už odešli domů. Kolem 3:30 jedné klidné noci minulé září na Islandu už většina polárních září pohasla. Náhle z vesmíru přilétla nová sprška částic a zase rozsvítila atmosféru Země. V tom okamžiku se nečekaně objevila pareidolie připomínající úžasný tvar bájného obřího fénixe. S nachystanou kamerou byly hned rychle pořízeny dva snímky a bezprostředně poté následoval třetí snímek krajiny. Ta hora v pozadí je Helgafell a říčka v popředí se jmenuje Kaldá, asi 30 kilometrů na sever od hlavního města Islandu Rejakvíku. Zkušení pozorovatelé si jistě všimnou, že nad horou vlevo je souhvězdí Orion, zatímco nad středem snímku je vidět hvězdokupa Plejády. Tato nová polární záře trvala jen minutu a byla pryč, možná by tato zvláštní ozdoba zmizela zcela, nebýt zachycená na digitálně zkomponované mozaice snímků.

Štítky: Iceland, Polární záře, Pareidolie, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »